UKE: wykaz białych plam dostępu do sieci komórkowej

Publikacja: 12.08.2011 14:02

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) opublikował zaktualizowany wykaz obszarów o słabym lub całkowitym braku zasięgu operatorów telefonii komórkowej. Wynika z niego, że w Polsce jest niewiele miejsc bez zasięgu telefonii komórkowej – w wykazie widnieje 215 pozycji.

Najwięcej białych plam znajduje się w województwach dolnośląskim i małopolskim, które łącznie stanowią aż 100 pozycji w opublikowanym dokumencie. W pozostałych regionach braki dotyczą głównie niewielkich miejscowości i niektórych odcinków dróg. Zdarzają się jednak i luki w zasięgu w wielkich miastach, np. na warszawskim Żoliborzu czy wrocławskim osiedlu Bieńkowice.

Od maja 2010 roku UKE tworzy bazę danych na temat obszarów, na których występuje całkowity brak dostępu do sieci operatorów telefonii komórkowej lub dostarczany sygnał jest tak słaby, że uniemożliwia komunikację. Informacji na temat luk w zasięgu dostaraczają sami zainteresowani, czyli abonenci, którzy z wyżej wymienionych powodów mają utrudniony dostęp do usług telekomunikacyjnych lub pozbawieni są ich całkowicie. Prezentowana lista odzwierciedla stan na dzień 10 sierpnia 2011 roku, jest dokumentem otwartym i będzie na bieżąco aktualizowana na podstawie napływających zgłoszeń.

Aby ograniczyć problem białych plam na mapie zasięgu telefonii komórkowej w Polsce, UKE podpisał porozumienie inwestycyjne z operatorami telefonii komórkowej. W ramach tej umowy Polkomtel, Polska Telefonia Cyfrowa, P4 i Polska Telefonia Komórkowa Centertel zobowiązały się do rozbudowy infrastruktury telekomunikacyjnej w 115 lokalizacjach do drugiego półrocza 2012 roku.

Wykaz luk w zasięgu telefonii komórkowej:

http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?place=Lead07&news_cat_id=168&news_id=7066&layout=3&page=text

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu