Moben, firma działająca na rynku usług mobilnych, podpisała list intencyjny z TP Emitel w sprawie zarządzania publicznymi sieciami bezprzewodowymi, których budowę ten operator ma niedługo rozpocząć.

System zarządzania oferowany przez Moben umożliwia zarządzanie rozproszonymi sieciami bezprzewodowymi WiFi/WLAN oraz zapewnia elastyczną konfigurację dostępu do bezprzewodowego Internetu z uwzględnieniem długości sesji, ilości przesłanych danych, rodzaju udostępnianych treści. Oprócz tego platforma udostępniana przez tę firmę pozwala na wyświetlanie na ekranach użytkowników przebywających w obrębie danej sieci Wi-Fi komunikatów informacyjnych lub reklamowych.

Rozwiązania oferowane przez Moben stosowane są w kilkunastu polskich galeriach handlowych oraz w pionierskim projekcie GSM – sieci FreeM, w której mobilny dostęp do Internetu jest bezpłatny dzięki oglądaniu reklam w trakcie przeglądania stron internetowych.

TP Emitel zamierza wkrótce rozpocząć budowę sieci bezprzewodowych na zlecenie urzędów miejskich, które będą udostępniać darmowy internet w miejscach publicznych i obiektach sportowych. Wśród zleceniodawców operatora są też klienci korporacyjni i komercyjni.