W tym tygodniu Telekomunikacja Polska odbędzie kolejne spotkanie konsultacyjne z operatorami alternatywnymi na temat kształtu nowej oferty hurtowej BSA. Jak pisaliśmy na początku sierpnia od przyszłego roku TP zmieni swoją ofertę dostępu do internetu. 10 Mb/s będzie podstawową komunikowaną prędkością usług dostępowych, która wyeliminuje pakiety 1, 2 i 6 Mb/s z oferty detalicznej i hurtowej.

Zgodnie z poczynionymi do tej pory z operatorami alternatywnymi ustaleniami nowa oferta hurtowa powinna być dostępna w kwietniu przyszłego roku, co przynajmniej teoretycznie oznacza, że w tym mniej więcej czasie TP będzie gotowa również z nową ofertą detaliczną. Można się spodziewać, że TP będzie oferować na masową skalę pakiety 10 i 20 Mb/s w sieci ADSL oraz 40 i 80 Mb/s tam, gdzie umożliwi to zasięg sieci VDSL. Wprowadzenie opcji 10 Mb/s jako podstawowego pakietu związane będzie ze zmianą zasad synchronizacji modemów ADSL. Zgodnie z warunkami oferty synchronizacja będzie się dokonywać w zakresie 998 kb/s – 10 Mb/s.

Po zmianie tych zasad w ofercie hurtowej TP mają pozostać najniższe prędkości 256 i 512 kb/s. Dzisiaj TP nie w ogóle nie komunikuje w detalu najniższej prędkości 256 kb/s, ale sprzedaje i 256 kb/s i 512 kb/s w ofercie dla firm Internet DSL.

Prezentacja Telekomunikacji Polskiej na temat nowej oferty hurtowej BSA