Przegląd prasy – piątek 26 sierpnia

Publikacja: 26.08.2011 09:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

Steve Jobs odchodzi, ale nie opuszcza Apple’a

Sylwia Czubkowska

JEGO FIRMA jeszcze nigdy nie była w tak znakomitej kondycji finansowej jak dziś. To, że w świadomości rynku Apple równa się Steve Jobs, najlepiej widać po kursie akcji spółki – po wieści o jego rezygnacji ze stanowiska CEO spadł o 7 proc. Stan zdrowia i wygląd założyciela oraz prezesa Apple’a podczas jego wystąpień publicznych jest od czasu zdiagnozowania u niego raka trzustki tak samo szeroko dyskutowany jak premiery kolejnych hitowych produktów spółki.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=374713 (dostęp płatny)

Teraz pora na Tima Cooka

Jędrzej Bielecki

Od pojawienia się przed siedmioma laty pierwszych kłopotów z rakiem Steve Jobs zaczął budować zespół błyskotliwych menedżerów, którzy będą w stanie utrzymać szybki rozwój Apple’a po jego odejściu. Na razie inwestorzy uwierzyli, że zastąpienie legendarnego prezesa jest możliwe: wczoraj akcje spółki spadły na giełdzie we Frankfurcie tylko o blisko 5 proc., pozostając wciąż blisko rekordowego poziomu. Jednak eksperci ostrzegają, że prawdziwy test dla firmy nastąpi dopiero za dwa lata, gdy informatyczny gigant będzie musiał przedstawić całkowicie nowy produkt, aby utrzymać przewagę nad konkurencją.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=374715 (dostęp płatny)

[srodtytul]Wyborcza.biz[/srodtytul]

Apple bez Steve’a Jobsa. Kim jest jego następca? Co na to rynek?

Vadim Makarenko

Twórca i lider firmy Apple doprowadził ją na szczyt. W nocy ze środy na czwartek poinformował pracowników, że rezygnuje, gdyż nie może dłużej wykonywać obowiązków prezesa. Pozostał jednak w radzie nadzorczej. Stało się to, czego inwestorzy firmy Apple obawiali się od lat. Charyzmatyczny przywódca ustąpił i obawy o jego stan zdrowia odżyły na nowo. Mimo to rynek nie spanikował – notowania największej spółki technologicznej świata i jednego z największych koncernów Ameryki w obrocie pozagiełdowym spadły o 5,3 proc.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10175731,Apple_bez_Steve_a_Jobsa__Kim_jest_jego_nastepca__Co.html

[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]

Żelazne damy spierają się o Astera

Małgorzata Wierzchowska, MAG

Anna Streżyńska przekonuje Małgorzatę Krasnodębską-Tomkiel do zgody na fuzję kablówek. Urząd antymonopolowy chce, by UPC sprzedał nawet 30 proc. sieci Astera. To czyni transakcję nieopłacalną. W grudniu UPC podpisał z funduszem Mid Europa Partners umowę zakupu Astera. Minęło osiem miesięcy, a urząd antymonopolowy wciąż nie wydał na to zgody. I wedle naszych informacji, łatwo nie będzie. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) chce, by UPC Polska sprzedał nawet 30 proc. przejętej sieci Astera — usłyszeliśmy w dwóch niezależnych źródłach.

http://bbp.pb.pl/Issue.aspx?id=728630d6-6aeb-4645-b176-dfe47cc135cb&date=2011-08-26 (dostęp płatny)

MNI kusi tabletami

UK

Spółka z grupy chce do końca roku sprzedać 40 tys. urządzeń. Producent nawigacji, firma Lark we współpracy z Navigo, wprowadza do sprzedaży dwa nowe tablety. Według nieoficjalnych informacji, model dostępny w sieci Carrefour od początku września będzie kosztował 499 zł. Inny model dostępny w Media Markt 699 zł.

http://bbp.pb.pl/Issue.aspx?id=74c04043-1504-43d1-ba6b-23cca5c49fe8&date=2011-08-26 (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Apple: krajobraz po Jobsie

Aleksandra Stanisławska

Steve Jobs pozostawił godnych następców – zapewnia koncern. Kurs akcji zniżkował nawet o 5 proc., ale na koniec dnia odrobił straty. Brak charyzmy lidera i wojna o patenty technologiczne mogą osłabić firmę. „Niniejszym rezygnuję ze stanowiska dyrektora generalnego Apple’a” – napisał Steve Jobs w liście do zarządu firmy i inwestorów.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1072681_Apple:_krajobraz___po_Jobsie.html (dostęp płatny)

Bez niego koncern już raz niemal upadł, czy tym razem przetrwa?

Aleksandra Stanisławska

Steve Jobs zbudował markę na własnej osobowości i charyzmie. Tylko czy przygotował ją na samodzielność? Silny, charyzmatyczny, wizjonerski – tak światowe media określają twórcę i wieloletniego przywódcę Apple’a. Gdyby nie ciężka choroba – rak trzustki, na którego Jobs cierpi od około ośmiu lat – lider ten jeszcze długo trząsłby branżą technologiczną i dyktował jej główne trendy.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1072683_Bez_niego_koncern_juz_raz_niemal_upadl_czy_tym_razem_przetrwa.html (dostęp płatny)

Wizjonerzy wskazują kierunek

Łukasz Dec

Można pokpiwać z mediów, które co i rusz koronują i obalają królów biznesu. Trudno jednak wątpić, że jest królem biznesu ktoś, czyja rezygnacja kosztuje firmę 18 mld dolarów giełdowej kapitalizacji.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1072661_Wizjonerzy_wskazuja_kierunek.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

Steve Jobs odchodzi, ale nie opuszcza Apple’a

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą