FTTH GmBH ma się nazywać nowa spółka z grupy Deutsche Telekom, która będzie się zajmować tylko i wyłącznie rozwojem optycznej infrastruktury dostępowej w Niemczech – donosi Financial Times Deutschland, powołując się na nieoficjalne informacje.

Zbyt mało dzisiaj jeszcze wiadomo, aby stwierdzić, czy wydzielenie spółki ma na celu stworzenie zespołu, który będzie działał nieszablonowo na trudnym rynku FTTH, czy też może chodzi o zaoferowanie na przejrzystych zasadach hurtowych usług w nowej sieci przez nową spółkę całemu rynkowi. Aktualne doniesienia Financial Times Deutschland mówią o zatrudnieniu do przyszłego roku „kilkuset młodych ludzi” na dwuletnie kontrakty w nowym podmiocie, co mogłoby wskazywać, że nowa spółka ma się wyłamać ze standardu kultury korporacyjnej w DT. Do tej pory niemiecki koncern rozwijał sieć NGA głównie w technologii VDSL.

Dzisiaj wedle oficjalnych danych niemieccy abonenci korzystają z ponad 600 tys. linii dostępowych FTTH. DT planuje zainwestować do 2013 r. 1,5 mld euro w rozwój optycznych sieci dostępowych.