Przegląd prasy – wtorek 13 września

Publikacja: 13.09.2011 08:31

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Szybki internet z musu

MASZ

Pierwsza z białych plam na mapie dostępu do szybkiego internetu zniknęła. Trzcianka w województwie wielkopolskim to pierwsza gmina w Polsce, w której Telekomunikacja Polska zbudowała w ramach porozumienia z Urzędem Komunikacji Elektronicznej sieć szybkiego internetu, zapewniając dostęp do usług szerokopasmowych. Piotr Muszyński, wiceprezes TP, zapewnia, że w najbliższych tygodniach zakończone zostaną inwestycje w kilku kolejnych gminach. W ciągu 1,5 roku wybudowano infrastrukturę obejmującą 860 km linii kablowych, w tym ok. 70 km światłowodów.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=377403 (dostęp płatny)

Wydatki sfinansowane przez UE nie są kosztem

Łukasz Zalewski

Wydatki na usługę przygotowania studium wykonalności mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, pod warunkiem że nie zostały sfinansowane ze środków z bezzwrotnej pomocy unijnej. Firmy realizujące projekty współfinansowane ze środków bezzwrotnej pomocy unijnej mogą pomniejszać swoje przychody o koszty uzyskania przychodów, ale jedynie w części, której nie dotyczy finansowanie unijne. Takie stanowisko potwierdził ostatnio Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie (wyrok z 18 sierpnia 2011 r., I SA/Rz 423/11). Skarżąca spółka chciała wiedzieć, czy może zaliczyć do wartości początkowej środka trwałego wydatki na przygotowanie studium wykonalności, czy też powinna te wydatki zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=377323 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

Adamek – Kliczko. Dlaczego Aster zablokował sygnał RTL?

Tomasz Grynkiewicz, Przemysław Poznański

Klienci sieci Aster, którzy chcieli obejrzeć walkę Tomasza Adamka, obeszli się smakiem. Albo przenieśli do internetu na nielegalną transmisję. Gdy w sobotę ok. 22.00 zaczynała się transmisja bokserskiej gali, Aster zakodował niemiecki kanał RTL. „Sygnał jest niedostępny z przyczyn leżących po stronie nadawcy oraz właścicieli praw do transmisji gali” – głosił komunikat. W internecie się zagotowało, bo jeszcze w piątek na infolinii Astera klienci nie mogli się dowiedzieć, czy RTL będzie zablokowany, czy nie. „Dziękuję ci bardzo Aster/Za to, że jesteście niekompetentni/Za to, że nie daliście nikomu wyboru” – napisał na blogu Antyweb Grzegorz Marczak. Dodając, że skończył „na oglądaniu walki przed monitorem ze słabej jakości streamingu”.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10277396,Adamek___Kliczko__Dlaczego_Aster_zablokowal_sygnal.html

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

Cyfrowy Polsat: Miliony za Adamka?

Magdalena Lemańska

Cyfrowy Polsat nie podaje, ile osób wykupiło kosztujący 40 zł dostęp do walki Tomasza Adamka z Witalijem Kliczką. Rynkowe pogłoski mówią nawet o 200 tys. klientów, co oznaczałoby 8 mln zł wpływów dla spółki.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/714613_Cyfrowy_Polsat:_Miliony_za_Adamka.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]

Rozkręca się wyścig o budowę światłowodów

Magdalena Wierzchowska

Triumwirat TP — Alcatel-Lucent — Hawe może mieć konkurencję. Telekomy, firmy budujące sieć i dostawcy IT próbują się włączyć do gry o 1 mld EUR unijnych funduszy. TP Teltech, Hawe i Alcatel-Lucent jeszcze nie zdążyły powołać spółki, która ma wystartować w walce o unijne fundusze na budowę światłowodów, a już w branży słychać, że mogą mieć konkurencję. O kasę z UE chcą powalczyć Ericsson, Huawei, Eltel czy NokiaSiemens Networks.

http://bbp.pb.pl/Issue.aspx?id=6812d251-6517-4168-abf4-bbb519f67000&date=2011-09-13 (dostęp płatny)

Z czego się składa chmura. Definicja

redakcja

Jacek Koman z IBM wyjaśnia na czym polega przetwarzanie danych na zasadzie cloud computingu. Cloud computing (przetwarzanie w chmurze) to obecnie jeden z najszybciej rozwijających się segmentów rynku IT. Według prognoz firmy badawczej IDC, przychody z publicznych usług w chmurze mają wzrosnąć z 16 mld USD w 2009 do 55,5 mld USD w 2014 r. Co roku wzrastałyby więc o 27,4 proc., czyli pięć razy więcej niż prognozowany wzrost rynku „tradycyjnych” produktów informatycznych.

http://bbp.pb.pl/Issue.aspx?id=8989e4f8-c57a-47ec-97cd-95fb1359466e&date=2011-09-13 (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

1:0 dla Apple’a w konflikcie z Samsungiem

Aleksandra Stanisławska

Sąd podtrzymał zakaz sprzedaży koreańskich tabletów w Niemczech. Zagrożony jest też handel smartfonami Samsunga w całej Europie. Niemiecki trybunał odrzucił apelację Samsunga w sprawie patentowej, podtrzymując zakaz sprzedaży Samsunga Galaxy Tab 10.1 na terenie tego kraju, wydany na wniosek Apple’a.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1077431_1:0_dla_Apple%E2%80%99a_w_konflikcie_z_Samsungiem.html (dostęp płatny)

Operatorzy zyskali na walce

Magdalena Lemańska

Pojedynek Witalija Kliczki i Tomasza Adamka napędził płatnym telewizjom klientów, którzy bez wahania dopłacili za dostęp do relacji. Pokazywana przez platformy satelitarne i sieci kablowe walka między Ukraińcem Witalijem Kliczką i Polakiem Tomaszem Adamkiem była po raz pierwszy na polskim rynku udostępniana w systemie pay-per-view (PPV). Nie można jej było obejrzeć na żadnym polskim kanale telewizyjnym, jednak klienci płatnej telewizji mogli wykupić dostęp do transmisji na specjalnie wydzielonych do tego w tym czasie kanałach. W Cyfrowym Polsacie kosztowało to 40 zł, w Cyfrze+ 39,9 zł.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1077429_Operatorzy_zyskali_na_walce.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Szybki internet z musu

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G