Przegląd prasy – czwartek 27 października

Publikacja: 27.10.2011 08:13

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Człowiek Solorza wszedł do zarządu Polkomtelu

Michał Fura

Rada nadzorcza operatora sieci Plus powiększyła wczoraj ścisłe kierownictwo firmy o przedstawiciela nowego właściciela. Członkiem zarządu został Wojciech Pytel, obecny prezes NFI Midas, spółki kontrolowanej przez Zygmunta Solorza-Żaka. Będzie odpowiedzialny za finanse i bezpieczeństwo finansowe transakcji przejęcia Polkomtelu – wynika z informacji „DGP”. Wojciech Pytel to prawa ręka Zygmunta Solorza-Żaka, jeśli chodzi o rynek telekomunikacyjny. – Był jednym z architektów przejęcia sieci Plus – mówi nasz informator, związany z transakcją.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=384336 (dostęp płatny)

TP nie chce TVN, ale rozważy kupno platformy n

Michał Fura

Grupa Telekomunikacja Polska jest zainteresowana platformami dystrybuującymi telewizję, bo to ona będzie motorem wzrostu rynku w najbliższym czasie. – Telewizja będzie orężem w walce o klienta internetu. Kluczem będzie pakietyzacja usług – mówi Maciej Witucki, prezes Grupy TP. Firma wczoraj opublikowała wyniki finansowe po III kwartałach — jej zysk w tym okresie wyniósł 1,56 mld zł, podczas gdy przed rokiem miała 111 mln zł straty. Przychody spadły z 11,7 mld zł do 11,2 mld zł. Firmie udało się zwiększyć udział w rynku internetu.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=384338 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

Nokia chce podbic Chiny nowymi smartfonami

Mirosław Bartołd, Tomasz Grynkiewicz

Lumia to pierwszy telefon Nokii z Windows Phone. Czy dwaj giganci złapią dzięki niemu drugi oddech na rynku mobilnym? Gdy Stephen Elop, szef Nokii, wchodził do londyńskiego Excel Centre, natychmiast otoczył go kordon kamer i aparatów. Świat czekał, by poznać owoc związku Nokii z Microsoftem. Werdykt w jednym zdaniu? Elop nie rozczarował, ale i nie zachwycił.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10544117,Nokia_chce_podbic_Chiny_nowymi_smartfonami.html

TP SA dementuje: Nie chcemy kupić TVN-u

KATAZA, Reuters

Telekomunikacja Polska SA nie prowadzi rozmów z koncernem Vivendi na temat ewentualnego aliansu przy zakupie grupy mediowej TVN – powiedział w środę prezes TP SA Maciej Witucki. – Nie rozmawiam z szefem Vivendi o partnerstwie. Jeśli padnie jakaś propozycja, to się nad nią zastanowimy. Dziś czegoś takiego nie ma – powiedział podczas telekonferencji z analitykami.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10540048,TP_SA_dementuje__Nie_chcemy_kupic_TVN_u.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

TP:?stacjonarny Internet żyje

Urszula Zielińska

Jeśli nie w 2012 r., to na pewno rok później przychody Telekomunikacji Polskiej przestaną spadać – zapowiedział zarząd. Prezes spółki zapewnił, że nie obawia się konkurencji imperium Solorza-Żaka.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/717835_TP:%E2%80%88stacjonarny_Internet_zyje.html (dostęp płatny)

Telekomunikacja Polska: Telekom nie kupi telewizji, ale chętnie wzmocni dystrybucję

Urszula Zielińska

Wczoraj Telekomunikacja Polska po raz pierwszy nie odpowiedziała „nie” na pytanie, czy weźmie udział w przejęciu grupy TVN. Maciej Witucki, prezes TP, zaznaczył jednak, że telekomu nie interesuje telewizyjna stacja.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/717824_Telekomunikacja_Polska:_Telekom_nie_kupi_telewizji__ale_chetnie_wzmocni_dystrybucje.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Amazon walczy z Apple’em, dopłacając do tabletów

Piotr Mazurkiewicz

Księgarnia, sprzedając Kindle Fire za 199 dol., do każdego dopłaca 10 dol. Dlatego wyniki Amazona są słabsze od oczekiwań. W czwartym kwartale strata operacyjna Amazona może sięgnąć nawet 200 mln dol. Spodziewany wynik może jednak oscylować w przedziale do 250 mln dol. zysku – podała firma w komunikacie.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1090107_Amazon_walczy_z_Apple%E2%80%99em_doplacajac_do_tabletow.html (dostęp płatny)

Nokia wraca do gry

Aleksandra Stanisławska

Fiński producent pokazał pierwsze urządzenia z Windowsem. Czy odbuduje pozycję na rynku smartfonów? W połowie lutego tego roku Nokia ogłosiła zamiar wykorzystania w swoich telefonach mobilnego systemu Microsoftu. Wczoraj pokazała pierwsze dwa pracujące na nim urządzenia: Lumia 800 i Lumia 710. – Osiem miesięcy temu podjęliśmy decyzję o zmianie strategii, której owocem jest telefon Nokia Lumia 800 – stwierdził podczas konferencji Nokia World w Londynie Stephen Elop, prezes Nokii. – Mogę śmiało powiedzieć, że ten smartfon jest pierwszym prawdziwym Windows Phone’em w pełni wykorzystującym możliwości tego systemu.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1090103_Nokia_wraca_do_gry.html (dostęp płatny)

Przychody grupy TP przestaną spadać w 2013 roku

Urszula Zielińska

Kwartalne zyski największego operatora w kraju pozytywnie zaskoczyły inwestorów giełdowych. Wiele do życzenia pozostawiają jego biznesy internetowy i telewizyjny Telekomunikacja Polska podtrzymała wczoraj, że przychody jej grupy spadną w tym roku maksymalnie o 4,5 proc., a wypracowane przez nią wolne przepływy gotówkowe wyniosą 2,4 mld zł (900 mln zł w IV kw.). Niejako mimochodem TP przesunęła wczoraj ostateczny moment stabilizacji przychodów z 2012 r. na 2013. Także w minionym kwartale przychody grupy spadły. Zgodnie z oczekiwaniami analityków zmniejszyły się one o 3,8 proc., do 3,6 mld zł.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1090106_Przychody_grupy_TP_przestana_spadac_w_2013_roku.html (dostęp płatny)

Telekomunikacja Polska: Nie chcemy kupować telewizji TVN

Magdalena Lemańska, Urszula Zielińska

TP mogłaby się zainteresować należącą do TVN platformą cyfrową „n”. Maciej Witucki, prezes Telekomunikacji Polskiej, nie odpowiedział wczoraj kategorycznie „nie” na pytanie, czy weźmie udział w przejęciu grupy TVN. – Nie chcemy kupować telewizji. Jedyna rzecz, jaką umiemy robić, to dystrybucja – oznajmił. To może oznaczać, że TP interesowałaby platforma satelitarna „n”, która jako jedyna w TVN zajmuje się płatną dystrybucją kanałów telewizyjnych.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1090062_Telekomunikacja_Polska:_Nie_chcemy_kupowac_telewizji_TVN.html (dostęp płatny)

Jak zachęcić do elektronicznych faktur

Piotr Ceregra

Polscy konsumenci są przyzwyczajeni do otrzymywania papierowych rachunków za usługi i nie chcą z nich rezygnować. Wysłanie klientowi papierowej faktury do opłacenia to dla firmy wydatek około 1,5 zł. Tyle mniej więcej kosztuje wydrukowanie i dostarczenie dokumentu. Jednostkowo nie jest to duża kwota, ale gdy usługa jest świadczona cyklicznie, a grupa odbiorców liczna, całkowity koszt produkcji i dystrybucji papierowych rachunków staje się znaczący. Skłonienie choćby części klientów do tego, by zadowolili się informacją o należności przesłaną w formie elektronicznej, oznaczałoby znaczne oszczędności.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1089588_Jak_zachecic_do_elektronicznych_faktur.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Człowiek Solorza wszedł do zarządu Polkomtelu

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu