Podczas konferencji w Londynie Nokia pokazała dziś swoje pierwsze smartfony korzystające z systemu operacyjnego Microsoftu – Windows Phone 7, w wersji Mango. Są to Lumia 800 i Nokia Lumia 710. Pierwszy z nich to telefon z najwyższej półki, wyposażony w konsolę X-box, samochodowy system nawigacji głosowej, aparat fotograficzny z optyką Carl Zeiss czy łatwy dostęp do streamingu muzyki. Jego cenę producent ustalił na 420 euro. Drugi smartfon będzie kosztował 270 euro, a jego funkcje będą nieco okrojone względem tego, co oferuje Lumia 800.

– Osiem miesięcy temu podjęliśmy decyzję o zmianie strategii, której owocem jest telefon Nokia Lumia 800 – stwierdził dzisiaj Stephen Elop, prezes Nokii. – Mogę śmiało powiedzieć, że ten smartfon jest pierwszym prawdziwym Windows Phone’em, w pełni wykorzystującym możliwości tego systemu. Dzięki niemu zamierzamy stać się liderem rynku smartfonów.

– Docelowo wszystkie smartfony Nokii mają być wyposażone w system Windows Phone – dodał w rozmowie z „Rz” Waldemar Sakałus, wiceprezes Nokii odpowiedzialny za partnerstwo z Microsoftem.

Nokia zaprezentowała również cztery nowe modele tańszych telefonów stworzone z myślą o rynkach rozwijających się. Seria ta nosi nazwę Asha i obejmuje urządzenia w cenie 60-115 euro.