Połowa gospodarstw domowych w Unii Europejskiej jest w zasięgu usług internetowych o prędkościach od 10 do 150 Mb/s oferowanych przez operatorów kablowych – wynika z raportu „Broadband on Demand”, przygotowanego przez firmę Solon Management Consulting, który prezentował podczas VIII Forum Usług Szerokopasmowych Chris Hutchins, dyrektor ds. public policy w Liberty Global, będącej m.in. właścicielem UPC Polska.

Solon prognozuje, że do roku 2013 ponad połowa (51 proc.) gospodarstw domowych w UE będzie w zasięgu Internetu do 30 Mb/s, a w 2020 r. – 55 proc. gospodarstw domowych będzie mogło korzystać z Internetu o prędkości co najmniej 30 Mb/s.

Obecnie najczęściej oferowane przez operatorów kablowych prędkości rzędu 20-25 Mb/s znacznie przewyższają średnie prędkości oferowane w technologii DSL (6 Mbps) przez operatorów zasiedziałych. Według Chrisa Hutchinsa stało się to możliwe dzięki inwestycjom operatorów kablowych sięgającym 25 proc. przychodów w ciągu ostatnich sześciu lat (w sumie 22 mld euro), w porównaniu do ok. 12 proc. inwestowanych przez operatorów narodowych.