P4, operator sieci Play, rozmawia z dostawcami urządzeń i oprogramowania w sprawie możliwości wykorzystania technologii WiFi do odciążenia mobilnej sieci transmisji danych – wynika z naszych informacji. P4 odmawia komentarza w tej sprawie.

Według rynkowych informacji Play analizuje alternatywne możliwości w stosunku do femtokomórek (których zresztą nie wdrożył jeszcze żaden z polskich operatorów, chociaż Orange jest ponoć blisko). Do takich należą tańsze w eksploatacji i uniwersalniejsze hotspoty WiFi, które już dzisiaj stanowią standard w domowych sieciach komputerowych. Według nieoficjalnych informacji P4 rozważa możliwość porozumienia z  Netią i wykorzystania dystrybuowanych przez tego operatora domowych routerów WiFi.

Netia sama rozważa możliwości dodatkowe wykorzystania potencjału tych urządzeń. W połowie bieżącego roku porozumiała się  z paneuropejskim operatorem FON, który od kilku lat buduje międzynarodową sieć otwartych hotspotów. Abonenci Netii mają możliwość dołączenia do niej.

P4, jako pierwszy z polskich operatorów w tym roku, rozpoczął silną promocję smartfonów. Jednocześnie jest liderem (pod względem liczby użytkowników) polskiego rynku mobilnego dostępu do internetu. Play najgłośniej narzeka jednak na skończone możliwości transmisji w radiowych sieciach, domaga się dalszego rozdziału częstotliwości, ale również szuka możliwości odciążenia radiowej sieci.