– Ostatnie podwyżki cen LLU przez Telecom Italia oraz cen BSA przez regulatora rynku telekomunikacyjnego – co jest wbrew ogólnoeuropejskim trendom – pogarszają stopień konkurencyjności na włoskim rynku telekomunikacyjnym – stwierdził Alberto Calcagno, szef sieci Fastweb, podczas debaty we włoskim parlamencie na temat możliwości budowy sieci NGA w tym kraju, relacjonowanej przez włoską edycję serwisu internetowego Tom’s Hardware.

Wedle Alberto Calcagno czynniki oficjalne myślą głównie o wsparciu inwestycji NGA realizowanych przez włoskiego operatora narodowego – stąd podwyżki cen hurtowych – co może doprowadzić do obniżenia konkurencji. Wskazał on, że jego własna firma zainwestowała już 5 mld euro w budowę optycznej sieci we Włoszech, a jej najbliższe plany inwestycyjne, to 400-500 mln euro. Jego zdaniem rząd i regulator nie wspiera inwestycji operatorów alternatywnych. – Na rynku winna się dokonać relokacja funduszy niezbędnych do inwestycji w NGA. Dzisiaj jedynym włoskim operatorem, który generuje gotówkę jest Telecom Italia – mówił Alberto Calcagno. W domyśle: sytuacja zmieniłaby się przy innej polityce regulacyjnej.

Szef Fastweb odpowiedział tą tyradą na informację o planach i możliwościach budowy sieci NGA przez Telecom Italia oraz o planowanym poziomie inwestycji tego operatora, jaką przedstawił jego szef Franco Bernabe.

Fastweb należy do grupy Swisscom. Na początku ubiegłej dekady rozpoczął jako jeden z pierwszych operatorów w Europie budować optyczną sieć dostępową w Mediolanie i wdrażać usługi IPTV. Dzięki regulacjom rynkowym na masową skalę korzysta również z linii Telecom Italia. Na koniec 2010 r. obsługiwał 1,7 mln abonentów usług szerokopasmowych.