Przegląd prasy – wtorek 14 lutego

Publikacja: 14.02.2012 08:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Numer 112 wciąż w powijakach, ale dzwonimy chętnie

Sylwia Czubkowska

Choć alarmowy numer 112 wciąż nie działa w Polsce poprawnie, to Polacy wyjątkowo chętnie z niego korzystają. Mamy też najwyższą w Europie świadomość, że jest to numer uniwersalny dla całego kontynentu. Najnowszy Eurobarometr dotyczący używania numeru alarmowego 112 w Europie przynosi zaskakujące wyniki. Choć rozpoznawalność numeru została dla wszystkich państw UE oceniana jako stanowczo za niska – ledwie co czwarty Europejczyk wie, że może z niego zadzwonić po pomoc we wszystkich krajach UE, to Polacy są pod tym względem prymusami. Aż 6 na 10 wykazuje się taką wiedzą.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=398891 (dostęp płatny)

Tani tablet, ale drogi dostęp do sieci

Michał Fura

Nie ma darmowego internetu. Ale i tak wiele osób łapie się na tę marketingową sztuczkę. Operatorzy komórkowi startują z kolejnymi promocjami na tablety, laptopy i mobilny internet, kusząc klientów obietnicą bezpłatnych usług. Schemat jest zawsze podobny: tablet czy laptop można kupić niemal za darmo, ale przez trzy lata trzeba płacić abonament za mobilny internet. W większości przypadków oferta jest wciąż mniej korzystna, niż gdyby klient kupił sprzęt na własną rękę, a u operatora wybrał tylko ofertę mobilnego internetu. Konkurencja jest jednak coraz ostrzejsza, dzięki czemu zaczynają pojawiać się propozycje, w których po podliczeniu kosztów klient nie poczuje się oszukany.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=398922 (dostęp płatny)

Telepraca tańsza dla zakładów

BW

Pracodawcy chcą obniżyć koszty tworzenia stanowisk dla telepracowników. Zdaniem Grażyny Spytek-Bandurskiej, zastępcy dyrektora departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy PKPP Lewiatan, wobec tych osób nie można stosować w sposób rygorystyczny przepisów kodeksu pracy. Z takiego rozwiązania powinny korzystać kobiety, które pomagają rodzinie w wychowywaniu dzieci lub dodatkowo zarabiają, sprawując opiekę nad dziećmi (np. odprowadzając i przyprowadzając z przedszkola, zawożąc na popołudniowe zajęcia).

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=398886 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

Apple znów naciska patentem na Samsunga

Tomasz Grynkiewicz, Reuters

Tym razem na celowniku nowy smartfon Samsunga – Galaxy Nexus. Apple chce zakazać jego sprzedaży w USA. Nexus to najnowsze dzieło Samsunga, smartfon oparty na Ice Cream Sandwich, również najnowszej wersji systemu operacyjnego Android. O co chodzi? O cztery patenty. Apple twierdzi, że jego koreański rywal narusza w Galaxy Nexus opatentowane przez koncern z Cupertino rozwiązania.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,11138798,Apple_znow_naciska_patentem_na_Samsunga.html

Google może przejąć firmę Motorola Mobility

MAZ, PAP

Google może przejąć firmę Motorola Mobility. Zgodę na to wyraziła Komisja Europejska, którą o swojej decyzji poinformowała w poniedziałek w komunikacie. W sierpniu 2011 r. firma została kupiona przez Google za 12,5 mld dolarów. Kilka godzin później zgodził się na amerykański regulator rynku.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,11139049,Google_moze_przejac_firme_Motorola_Mobility.html

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

NFI Midas: Akcje zyskiwały

Urszula Zielińska

0,32 zł – na tyle ustalono teoretyczną wartość prawa poboru nowych akcji NFI Midas (serii D), o którą w poniedziałek pomniejszono cenę walorów notowanych na GPW.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/725944_NFI_Midas:_Akcje_zyskiwaly.html (dostęp płatny)

TP: Renaissance Capital uwzględnił odpisy

Urszula Zielińska

Telekomunikacja Polska w ostatnim kwartale 2011 r. miała 3,73 mld zł przychodów, 1,19 mld zł EBITDA, 289 mln zł zysku operacyjnego i 153 mln zł zysku netto – spodziewają się analitycy Renaissance Capital, banku inwestycyjnego, z biurami m.in. w Londynie i Kijowie.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/725943_TP:_Renaissance_Capital_uwzglednil_odpisy.html (dostęp płatny)

Egipt/Francja: France Telecom bierze kontrolę

Tomasz Goss-Strzelecki

Francuski inwestor Telekomunikacji Polskiej może wydać około 1,5 mld euro na przejęcie pełnej kontroli nad egipską spółką komórkową ECMS, znaną na rynku jako Mobinil. France Telecom ma teraz 34,6 proc. jej udziałów i jest blisko porozumienia w sprawie przejęcia identycznego pakietu od firmy Orascom Telecom Media and Technology Holding. Następnie zamierza ogłosić wezwanie na 29 proc. akcji Mobinilu notowanych na giełdzie w Kairze.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/725983_Egipt_Francja:_France_Telecom_bierze_kontrole.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu/PB.pl[/srodtytul]

Koreańczycy wolą Apple od Samsunga

TR

Apple przekroczyło granicę jednego miliona sprzedanych iPadów w Korei Południowej – informuje portal The Next Web. Oznacza to, że iPady produkowane przez koncern z Cupertino są najlepiej sprzedającymi się tabletami w Korei Południowej.

http://teleinformatyka.pb.pl/2557147,33065,koreanczycy-wola-apple-od-samsunga (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Polska muzyka bardziej cyfrowa

Magdalena Lemańska

Rok 2012 będzie rekordowy pod względem utworów muzycznych kupionych przez Polaków w sieci. Rynek mógłby się rozwijać szybciej, gdyby nie łatwa dostępność nielegalnych plików. W 2010 roku sieć przyniosła 5 proc. wszystkich przychodów ze sprzedaży muzyki. – W tym roku będzie to już 10 proc. – mówi Piotr Kabaj, prezes EMI Music Poland.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1121251_Polska_muzyka_bardziej_cyfrowa.html (dostęp płatny)

iTunes pobudził rynek cyfrowej muzyki w Polsce

Magdalena Lemańska

Przychody ze sprzedaży muzyki w Polsce w 2011 roku lekko spadły. Aż o 60 proc., m.in. dzięki startowi iTunesStore, wzrosły jednak wpływy z plików cyfrowych. Ten rok przyniesie szybki rozwój platform sprzedających nagrania w Internecie. Wpływy ze sprzedaży całej muzyki w 2011 roku w porównaniu z 2010 rokiem lekko (o 4 proc.) spadły. Branżę cieszy jednak to, że spadki wpływów ze sprzedaży muzyki na fizycznych nośnikach zaczynają powoli kompensować przychody z handlu legalną muzyką w Internecie.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1121237_iTunes_pobudzil_rynek_cyfrowej_muzyki_w_Polsce.html (dostęp płatny)

Na zakupy ze smartfonem, także w Internecie

Piotr Mazurkiewicz

Już co szósty internauta kupuje w sieci, korzystając z telefonu. Przydają się też na zakupach w tradycyjnym sklepie. Już co szósty internauta kupuje w sieci, korzystając z telefonu. Przydają się też na zakupach w tradycyjnym sklepie. Z raportu firmy Gemius wynika, że już 16 proc. internautów zrobiło choć raz zakupy w sieci, korzystając z urządzenia mobilnego.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1121274_Na_zakupy__ze_smartfonem_takze_w_Internecie.html (dostęp płatny)

Pierwszy polski satelita na orbicie

Krzysztof Urbański

PW-Sat wystrzelony został wczoraj z bazy Kourou w Gujanie Francuskiej Mała europejska rakieta Vega wystartowała w swój dziewiczy lot punktualnie o godzinie 11 (czasu polskiego). Zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej satelita znalazł się w zasobniku czwartego członu rakiety.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1121201_Pierwszy_polski_satelita_na_orbicie.html (dostęp płatny)

Patentowa wojna Apple’a z Chinami i Koreą

Aleksandra Stanisławska

Apple ściga Samsunga za telefon Nexus, Chińczycy konfiskują iPady. Apple (wczoraj jego akcje pierwszy raz w historii kosztowały 502,6 dolara na zamknięciu giełdy w Nowym Jorku) wytacza kolejne działa w wojnie przeciwko Samsungowi, starając się o zakaz sprzedaży jego smartfona Galaxy Nexus w USA. Oskarża koreańskiego producenta o naruszenie patentów związanych m.in. z wyszukiwaniem głosowym. To kontratak po grudniowej przegranej Apple’a w sprawie przeciw innym urządzeniom Samsunga z serii Galaxy.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1121273_Patentowa_wojna_Apple%E2%80%99a__z_Chinami_i_Korea.html (dostęp płatny)

Wzrost pod możliwą ofertę Vodafone

Piotr Rudzki, AFP, Reuters

Największy na świecie operator łączności bezprzewodowej rozważa złożenie oferty na globalnego operatora Cable & Wireless Worldwide (CWW). Spekulacje mediów wywołały w Londynie skok notowań CWW o 47 proc., a Vodafone o 1 proc.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1121284_Wzrost_pod_mozliwa_oferte_Vodafone.html (dostęp płatny)

Do Hanoweru po zlecenia dla firm informatycznych

Wojciech Łysek

Giełda kooperacyjna towarzysząca targom CeBIT pozwala znaleźć zagranicznych partnerów biznesowych z sektora technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych (ICT). Do udziału w międzynarodowej giełdzie kooperacyjnej Future Match na targach technologii informacyjnych, telekomunikacyjnych i elektroniki konsumenckiej CeBIT. w Hanowerze zaprasza Ośrodek Enterprise Europe Network przy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1121100_Do_Hanoweru_po_zlecenia_dla_firm_informatycznych.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Numer 112 wciąż w powijakach, ale dzwonimy chętnie

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów