Przegląd prasy – wtorek 28 lutego

Publikacja: 28.02.2012 08:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

HTC powalczy o 20 proc. naszego rynku smartfonów

Michał Fura

Tajwański producent smartfonów wprowadzi już w kwietniu na polski rynek trzy smartfony z nowej serii One. Dzięki nim chce sprzedać blisko milion urządzeń. Najnowsze smartfony pojawią się w ofercie Playa i Orange, a chwilę później w Plusie i T-Mobile. Trzy aparaty zaprezentowane podczas targów Mobile World Congress w Barcelonie działają na najnowszym systemie operacyjnym Google Anroid 4.0. Model X – aparat z najwyższej półki, który ma być konkurentem iPhone’a 4S – w sklepie kosztować będzie między 3 a 4 tys. zł. Oprócz rozbudowanej kamery ma system pozwalający operatorom na świadczenie płatności mobilnych w technologii NFC.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=400854 (dostęp płatny)

Netia nie ma zamiaru rezygnować z dalszej konsolidacji rynku

Michał Fura

Mirosław Godlewski: Chcemy trzymać środki na ewentualne zakupy Rynek stacjonarnego internetu – główne źródło wzrostu Netii – zwalnia. Jaki ma pan pomysł na utrzymanie dalszego dynamicznego wzrostu spółki? Odpowiedź jest prosta: to dalszy rozwój oferty i konsolidacja rynku. Jeśli chodzi o to drugie, dokonaliśmy w ubiegłym roku dwóch dużych przejęć – Dialogu i Crowley Data Poland – dzięki którym udało się nam skokowo powiększyć skalę działania. Jesteśmy teraz bezapelacyjnie drugim największym operatorem na rynku. Jeśli zaś chodzi o ofertę, rynek idzie w kierunku pakietyzacji usług. Do szybkiego internetu i telefonii dodaliśmy w 2011 r. usługę telewizyjną pod nazwą telewizja osobista. To będzie koło zamachowe naszego wzrostu przez kolejne lata.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=400849 (dostęp płatny)

Kup franki na spłatę kredytu za pośrednictwem smartfona

Jacek Uryniuk

Raiffeisen Bank uruchomił aplikację, która umożliwia zakup walut obcych za pośrednictwem smartfona. R-dealer, bo tak nazywa się aplikacja, działa wraz z mobilnym bankiem oferowanym przez tę instytucję i kierowany jest przede wszystkim do sektora małych i średnich przedsiębiorstw. – Z pewnością wielu użytkowników nasze rozwiązanie znajdzie też wśród klientów indywidualnych, bo to alternatywa dla oferty instytucji niebankowych, umożliwiających wymianę walut – mówi Konrad Kopciuch, dyrektor departamentu rynków finansowych w Raiffeisenie. Platformy te znajdują klientów głównie wśród osób spłacających kredyty w walutach obcych.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=400821 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

Solorz-Żak posiada więcej telewizyjnych częstotliwości niż telewizja publiczna

Vadim Makarenko

Największy skok na telewizyjny eter od 1994 r. Zygmunt Solorz-Żak ma najwięcej częstotliwości cyfrowych w telewizji. Zgodnie z niedoskonałym prawem. Dziś naziemną telewizję cyfrową odbiera zaledwie 8 proc. gospodarstw domowych, ale do końca lipca 2013 r. na odbiór cyfrowy będzie musiał przestawić cały kraj. Wtedy zamilkną nadajniki analogowe. U progu cyfrowej rewolucji to Polsat kontroluje najwięcej kanałów. Koncesje na nadawanie cyfrowe otrzymały Polsat i Polsat Sport News. Powiązana z Solorzem telewizja TV 4 dostała kolejne dwa kanały, a jeden ma spółka producencką ATM Grupa, w której Solorz ma udziały mniejszościowe.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,11246956,Solorz_Zak_posiada_wiecej_telewizyjnych_czestotliwosci.html

Test tabletów fundacji Pro-Test: iPad zdetronizowany

GAW

Test czternastu tabletów. Na początku iPad Apple’a nie miał konkurencji. Dziś jednak możemy wybierać wśród wielu tabletów różnych firm. Jest nawet jeden lepszy od iPada – wynika z testu opublikowanego przez Fundację Pro-Test. Eksperci z laboratorium wynajętego przez fundację Pro-Test, dokonując oceny tabletów, rozłożyli je na części pierwsze: Sprawdzili ich funkcje, łatwość obsługi (w tym codzienne użytkowanie i poręczność), jakość wyświetlacza, baterie oraz wszechstronność. Najlepszym tabletem okazał się Samsung Galaxy Tab 10.1 za 2365 zł.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,11244112,Test_tabletow_fundacji_Pro_Test__iPad_zdetronizowany.html

Samsung planuje podwoić sprzedaż smartfonów

FILA

O celach na 2012 rok Samsung Electronics mówił na targach w Barcelonie JK Shin, odpowiadający za dział komunikacji mobilnej. Południowokoreański koncern w 2011 roku zwiększył sprzedaż smartfonów ponadczterokrotnie, do 97,4 mln, w porównaniu z rokiem poprzednim. Jego główny konkurent Apple zanotował w tej grupie 93 mln sprzedanych sztuk. W tym roku liczba sprzedanych smartfonów Samsunga ma być jeszcze dwa razy większa, zapowiedział podczas targów Mobile World Congress w Barcelonie JK Shin. Informacje potwierdził rzecznik koncernu.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,11244044,Samsung_planuje_podwoic_sprzedaz_smartfonow.html

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

Midas: Kurs podskoczył o 88 procent

Piotr Zając

Na poniedziałkowej sesji zakończyły się notowania praw poboru Midasa. Cena zamknięcia wyniosła 0,47 zł, a wolumen obrotu 7,6 mln. Jedno prawo uprawnia do zakupu czterech nowych akcji spółki po 70 gr za sztukę. Prawa poboru były notowane od 20 lutego.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/726996_Midas:_Kurs_podskoczyl_o_88_procent.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu/PB.pl[/srodtytul]

41 megapikseli w telefonie

redakcja, ENGADGET.COM

Nokia zaprezentowała w poniedziałek Mobile World Congress nowego smartfona. Nokia PureView 808 to smartfon wyposażony w 41-megapikselowy sensor z optyką znanej firmy Carl Zeiss. Oprócz tego gadżet posiada technologię dźwięku przestrzennego Dolby Headphone.

http://teleinformatyka.pb.pl/2563461,83466,41-megapikseli-w-telefonie

HTC chce sprzedać 500 tys. smartfonów w tym roku

Magdalena Wierzchowska

HTC zdobył 13-14 proc. rynku smartfonów w Polsce. W tym roku celuje w 18-20 proc. Może sprzedać prawie 1 mln sztuk. HTC, chiński producent telefonów komórkowych, sprzedał w ubiegłym roku ponad 500 tys. smartfonów w Polsce. – To dało nam 13-14 proc. rynku smartfonów w naszym kraju. Jesteśmy za Nokią i Samsungiem, z których każdy ma ok. 30 proc. rynku – mówi Paweł Mucha-Orliński, dyrektor na Europę Środkowo-Wschodnią w HTC.

http://teleinformatyka.pb.pl/2563140,16500,htc-chce-sprzedac-500-tys-smartfonow-br

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Kres zmory splątanych kabli

Krzysztof Urbański

Nowy protokół pozwoli łączyć laptopy z monitorami bezprzewodowo. Aby podłączyć laptopa do dodatkowego monitora, projektora lub ściany monitorów, niezbędny dotąd był kabel. Badacze z Instytutu Obrazowania Komputerowego Intela z Uniwersytetu Kraju Saary w Saarbrücken pokonali tę przeszkodę, łącząc komputer i monitor za pomocą serwisu internetowego. Zawartość ekranu można przesłać swobodnie do dowolnego projektora czy pokazać na dużych ścianach monitorów.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1124943_Kres_zmory_splatanych_kabli.html (dostęp płatny)

Globalny wyścig smartfonów

Urszula Zielińska, Aleksandra Stanisławska

Ruszył World Mobile Congress w Barcelonie, na którym 1,4 tys. wystawców pokazuje nowości ze świata komórek. Najnowsze modele smartfonów pokazały już HTC i Sony, chcą nimi walczyć z Samsungiem i Apple’em. Klienci mogą skorzystać – zapowiada się wojna cenowa pomiędzy producentami sprzętu. Producenci aplikacji, dostawcy infrastruktury telekomunikacyjnej, telekomy, producenci telefonów i smartfonów spotkali się na World Mobile Congress, czyli 26. targach przemysłu telefonii komórkowej, odbywających się w stolicy hiszpańskiej Katalonii – Barcelonie. WMC potrwają od poniedziałku do czwartku. Organizatorzy liczą, że w ciągu tych kilku dni imprezę odwiedzi ponad 60 tys. gości.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1124968_Globalny_wyscig___smartfonow.html (dostęp płatny)

Pecety mają się świetnie

Aleksandra Stanisławska

Rz: Czy dostrzega pan spowolnienie na rynku komputerów PC spowodowane wzrostem zainteresowania urządzeniami mobilnymi? Tomasz Klekowski: Nie zgodzę się z tą tezą. Komputery osobiste to wciąż szybko rosnący rynek, niekiedy nawet w tempie ponad 20 proc. rocznie. Świadczą o tym wyniki finansowe Intelu: przez kilkanaście kwartałów z rzędu odnotowywaliśmy rekordy, a nasz ubiegłoroczny zysk operacyjny sięgnął 17,5 mld dol. Smartfony i tablety nie są urządzeniami, które mogą zagrozić komputerom. Żadne z nich nie zastąpi ich funkcjonalności, a jedynie może ją uzupełnić.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1125016_Pecety_maja_sie_swietnie.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

HTC powalczy o 20 proc. naszego rynku smartfonów

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży