Przegląd prasy – wtorek 28 lutego

Publikacja: 28.02.2012 08:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

HTC powalczy o 20 proc. naszego rynku smartfonów

Michał Fura

Tajwański producent smartfonów wprowadzi już w kwietniu na polski rynek trzy smartfony z nowej serii One. Dzięki nim chce sprzedać blisko milion urządzeń. Najnowsze smartfony pojawią się w ofercie Playa i Orange, a chwilę później w Plusie i T-Mobile. Trzy aparaty zaprezentowane podczas targów Mobile World Congress w Barcelonie działają na najnowszym systemie operacyjnym Google Anroid 4.0. Model X – aparat z najwyższej półki, który ma być konkurentem iPhone’a 4S – w sklepie kosztować będzie między 3 a 4 tys. zł. Oprócz rozbudowanej kamery ma system pozwalający operatorom na świadczenie płatności mobilnych w technologii NFC.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=400854 (dostęp płatny)

Netia nie ma zamiaru rezygnować z dalszej konsolidacji rynku

Michał Fura

Mirosław Godlewski: Chcemy trzymać środki na ewentualne zakupy Rynek stacjonarnego internetu – główne źródło wzrostu Netii – zwalnia. Jaki ma pan pomysł na utrzymanie dalszego dynamicznego wzrostu spółki? Odpowiedź jest prosta: to dalszy rozwój oferty i konsolidacja rynku. Jeśli chodzi o to drugie, dokonaliśmy w ubiegłym roku dwóch dużych przejęć – Dialogu i Crowley Data Poland – dzięki którym udało się nam skokowo powiększyć skalę działania. Jesteśmy teraz bezapelacyjnie drugim największym operatorem na rynku. Jeśli zaś chodzi o ofertę, rynek idzie w kierunku pakietyzacji usług. Do szybkiego internetu i telefonii dodaliśmy w 2011 r. usługę telewizyjną pod nazwą telewizja osobista. To będzie koło zamachowe naszego wzrostu przez kolejne lata.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=400849 (dostęp płatny)

Kup franki na spłatę kredytu za pośrednictwem smartfona

Jacek Uryniuk

Raiffeisen Bank uruchomił aplikację, która umożliwia zakup walut obcych za pośrednictwem smartfona. R-dealer, bo tak nazywa się aplikacja, działa wraz z mobilnym bankiem oferowanym przez tę instytucję i kierowany jest przede wszystkim do sektora małych i średnich przedsiębiorstw. – Z pewnością wielu użytkowników nasze rozwiązanie znajdzie też wśród klientów indywidualnych, bo to alternatywa dla oferty instytucji niebankowych, umożliwiających wymianę walut – mówi Konrad Kopciuch, dyrektor departamentu rynków finansowych w Raiffeisenie. Platformy te znajdują klientów głównie wśród osób spłacających kredyty w walutach obcych.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=400821 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

Solorz-Żak posiada więcej telewizyjnych częstotliwości niż telewizja publiczna

Vadim Makarenko

Największy skok na telewizyjny eter od 1994 r. Zygmunt Solorz-Żak ma najwięcej częstotliwości cyfrowych w telewizji. Zgodnie z niedoskonałym prawem. Dziś naziemną telewizję cyfrową odbiera zaledwie 8 proc. gospodarstw domowych, ale do końca lipca 2013 r. na odbiór cyfrowy będzie musiał przestawić cały kraj. Wtedy zamilkną nadajniki analogowe. U progu cyfrowej rewolucji to Polsat kontroluje najwięcej kanałów. Koncesje na nadawanie cyfrowe otrzymały Polsat i Polsat Sport News. Powiązana z Solorzem telewizja TV 4 dostała kolejne dwa kanały, a jeden ma spółka producencką ATM Grupa, w której Solorz ma udziały mniejszościowe.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,11246956,Solorz_Zak_posiada_wiecej_telewizyjnych_czestotliwosci.html

Test tabletów fundacji Pro-Test: iPad zdetronizowany

GAW

Test czternastu tabletów. Na początku iPad Apple’a nie miał konkurencji. Dziś jednak możemy wybierać wśród wielu tabletów różnych firm. Jest nawet jeden lepszy od iPada – wynika z testu opublikowanego przez Fundację Pro-Test. Eksperci z laboratorium wynajętego przez fundację Pro-Test, dokonując oceny tabletów, rozłożyli je na części pierwsze: Sprawdzili ich funkcje, łatwość obsługi (w tym codzienne użytkowanie i poręczność), jakość wyświetlacza, baterie oraz wszechstronność. Najlepszym tabletem okazał się Samsung Galaxy Tab 10.1 za 2365 zł.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,11244112,Test_tabletow_fundacji_Pro_Test__iPad_zdetronizowany.html

Samsung planuje podwoić sprzedaż smartfonów

FILA

O celach na 2012 rok Samsung Electronics mówił na targach w Barcelonie JK Shin, odpowiadający za dział komunikacji mobilnej. Południowokoreański koncern w 2011 roku zwiększył sprzedaż smartfonów ponadczterokrotnie, do 97,4 mln, w porównaniu z rokiem poprzednim. Jego główny konkurent Apple zanotował w tej grupie 93 mln sprzedanych sztuk. W tym roku liczba sprzedanych smartfonów Samsunga ma być jeszcze dwa razy większa, zapowiedział podczas targów Mobile World Congress w Barcelonie JK Shin. Informacje potwierdził rzecznik koncernu.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,11244044,Samsung_planuje_podwoic_sprzedaz_smartfonow.html

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

Midas: Kurs podskoczył o 88 procent

Piotr Zając

Na poniedziałkowej sesji zakończyły się notowania praw poboru Midasa. Cena zamknięcia wyniosła 0,47 zł, a wolumen obrotu 7,6 mln. Jedno prawo uprawnia do zakupu czterech nowych akcji spółki po 70 gr za sztukę. Prawa poboru były notowane od 20 lutego.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/726996_Midas:_Kurs_podskoczyl_o_88_procent.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu/PB.pl[/srodtytul]

41 megapikseli w telefonie

redakcja, ENGADGET.COM

Nokia zaprezentowała w poniedziałek Mobile World Congress nowego smartfona. Nokia PureView 808 to smartfon wyposażony w 41-megapikselowy sensor z optyką znanej firmy Carl Zeiss. Oprócz tego gadżet posiada technologię dźwięku przestrzennego Dolby Headphone.

http://teleinformatyka.pb.pl/2563461,83466,41-megapikseli-w-telefonie

HTC chce sprzedać 500 tys. smartfonów w tym roku

Magdalena Wierzchowska

HTC zdobył 13-14 proc. rynku smartfonów w Polsce. W tym roku celuje w 18-20 proc. Może sprzedać prawie 1 mln sztuk. HTC, chiński producent telefonów komórkowych, sprzedał w ubiegłym roku ponad 500 tys. smartfonów w Polsce. – To dało nam 13-14 proc. rynku smartfonów w naszym kraju. Jesteśmy za Nokią i Samsungiem, z których każdy ma ok. 30 proc. rynku – mówi Paweł Mucha-Orliński, dyrektor na Europę Środkowo-Wschodnią w HTC.

http://teleinformatyka.pb.pl/2563140,16500,htc-chce-sprzedac-500-tys-smartfonow-br

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Kres zmory splątanych kabli

Krzysztof Urbański

Nowy protokół pozwoli łączyć laptopy z monitorami bezprzewodowo. Aby podłączyć laptopa do dodatkowego monitora, projektora lub ściany monitorów, niezbędny dotąd był kabel. Badacze z Instytutu Obrazowania Komputerowego Intela z Uniwersytetu Kraju Saary w Saarbrücken pokonali tę przeszkodę, łącząc komputer i monitor za pomocą serwisu internetowego. Zawartość ekranu można przesłać swobodnie do dowolnego projektora czy pokazać na dużych ścianach monitorów.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1124943_Kres_zmory_splatanych_kabli.html (dostęp płatny)

Globalny wyścig smartfonów

Urszula Zielińska, Aleksandra Stanisławska

Ruszył World Mobile Congress w Barcelonie, na którym 1,4 tys. wystawców pokazuje nowości ze świata komórek. Najnowsze modele smartfonów pokazały już HTC i Sony, chcą nimi walczyć z Samsungiem i Apple’em. Klienci mogą skorzystać – zapowiada się wojna cenowa pomiędzy producentami sprzętu. Producenci aplikacji, dostawcy infrastruktury telekomunikacyjnej, telekomy, producenci telefonów i smartfonów spotkali się na World Mobile Congress, czyli 26. targach przemysłu telefonii komórkowej, odbywających się w stolicy hiszpańskiej Katalonii – Barcelonie. WMC potrwają od poniedziałku do czwartku. Organizatorzy liczą, że w ciągu tych kilku dni imprezę odwiedzi ponad 60 tys. gości.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1124968_Globalny_wyscig___smartfonow.html (dostęp płatny)

Pecety mają się świetnie

Aleksandra Stanisławska

Rz: Czy dostrzega pan spowolnienie na rynku komputerów PC spowodowane wzrostem zainteresowania urządzeniami mobilnymi? Tomasz Klekowski: Nie zgodzę się z tą tezą. Komputery osobiste to wciąż szybko rosnący rynek, niekiedy nawet w tempie ponad 20 proc. rocznie. Świadczą o tym wyniki finansowe Intelu: przez kilkanaście kwartałów z rzędu odnotowywaliśmy rekordy, a nasz ubiegłoroczny zysk operacyjny sięgnął 17,5 mld dol. Smartfony i tablety nie są urządzeniami, które mogą zagrozić komputerom. Żadne z nich nie zastąpi ich funkcjonalności, a jedynie może ją uzupełnić.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1125016_Pecety_maja_sie_swietnie.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

HTC powalczy o 20 proc. naszego rynku smartfonów

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Rusza przedświąteczna bitwa telekomów. Światłowód czy LTE? Jakie są ceny?
Telekomunikacja
Do kogo uciekają użytkownicy sieci komórkowych. Ten operator wygrywa
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości