Publiczny nadawca 1 czerwca uruchomi na multipleksach naziemnej telewizji cyfrowej kanały TVP1 i TVP2 w wysokiej rozdzielczości, by móc w nich pokazywać rozgrywki mistrzostw Euro 2012 w HD.

Jak podał nadawca, już od grudnia zamawia urządzenia dla zespołów emisyjnych, by zrealizować ten plan. – Dokonywana jest modernizacja budowlana wielu pomieszczeń emisyjnych.Ostateczny produkcyjny rozruch urządzeń oraz testowanie systemów emisyjnych TVP1 HD i TVP2 HD rozpocznie się  17 kwietnia  – podała firma.

Według TVP ci widzowie, którzy przed Euro będą odbierać te pakiety kanałów, w których nadawane są kanaly TVP (czyli tzw. multipleksy II i III), będą mogli obejrzeć wszystkie mecze w Euro w HD.

Relacje będą nadawane w ramach naziemnej telewizji cyfrowej. Jak zapewniał Emitel, dosyłający cyfrowy sygnał nadawców nadających już w ramach tej usługi przed Euro w zasięgu usługi ma być prawie cała Polska.

TVP, jako jedyna ma w Polsce prawa do transmitowania rozgrywek Euro 2012 i będzie to robić na niekodowanych antenach. Jak oszacował w grudniu Juliusz Braun, prezes TVP, koszt emisji  rozgrywek przewyższy wpływy (głównie ze sprzedaży reklam) o ok. 50 mln zł. – Nie mogę powiedzieć, ile dokładnie zapłaciliśmy za prawa do nadawania relacji z mistrzostw, ale jest to powyżej 100 mln zł – mówił.