Przegląd prasy – środa 11 kwietnia

Publikacja: 11.04.2012 08:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Rynek zasypany dekoderami, które za rok przestaną działać

Patrycja Otto

Choć lada chwila minie rok od przyjęcia przez rząd ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej, to nadal trudno uzyskać rzetelną informację na temat tego, jaki sprzęt należy kupić, by odbierał programy po 31 lipca 2013 roku. Tego dnia wyłączony zostanie analogowy sygnał telewizji naziemnej. Informacja o przejściu na sygnał poszła co prawda w świat, ale jej nadawcy zapomnieli podać, jakie dokładnie parametry powinien spełniać sprzęt przystosowany do nowej telewizji. Efekty widać nawet w sklepach. – Sprzedawcy w małych miastach po prostu nie wiedzą, jakie telewizory czy dekodery doradzać konsumentom – twierdzi Michał Kanownik, dyrektor Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=406203 (dostęp płatny)

Netia zwolni 18 proc. załogi

Michał Fura

Operator na skutek przejęć mocno zwiększył zatrudnienie. Teraz chce się odchudzić Największy alternatywny operator telekomunikacyjny poinformował wczoraj pracowników, że planuje cięcie zatrudnienia. Po przejęciu pod koniec ubiegłego roku konkurencyjnych Dialogu i Crowley Data Poland Netia nie tylko stała się większym graczem, lecz także niemal podwoiła zatrudnienie, które wyniosło 2,8 tys. osób. Wczoraj zarząd ogłosił, że musi odchudzić spółkę o 519 osób, czyli zmniejszy zatrudnienie o prawie 18 proc. Kolejnym 129 osobom zmieni obecne warunki pracy. Pierwsza tura zwolnień odbędzie się w czerwcu, drugą zaplanowano na październik.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=406229 (dostęp płatny)

Do przesyłania e-faktur potrzebna jest zgoda kontrahenta

Tomasz Michalik, partner, doradca podatkowy w MDDP

Warunkiem podstawowym umożliwiającym podatnikowi stosowanie fakturowania w formie elektronicznej jest akceptacja przez kontrahenta – odbiorcę faktury. Jakie praktyczne znaczenie ma wymóg uzyskania takiej zgody? Warunek uzyskania zgody na e-fakturowanie jest jak najbardziej zasadny, gdyż odbiorca faktury musi być w pełni świadomy konsekwencji przesłania faktury w formie elektronicznej. Wiąże się z tym szereg kwestii praktycznych, jak choćby konieczność ustalenia adresu poczty elektronicznej, na który przesłanie faktury będzie równoznaczne z akceptacją jej otrzymania, a także zapewnienie technicznej możliwości przechowywania faktur w formie elektronicznej.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=406143 (dostęp płatny)

Uboga młodzież dostanie komputery z internetem

DS

180 osób, w tym niepełnosprawni oraz dzieci i młodzież z rodzin w trudnej sytuacji materialnej z powiatu hajnowskiego (Podlaskie), otrzyma laptopy z dostępem do internetu. Tamtejsze starostwo realizuje unijny projekt, który ma wyrównać szanse w dostępie do internetu. Projekt realizowany jest w ramach programu operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007 – 2013. Wartość projektu to ponad 2,7 mln zł, w tym wkład własny starostwa wynosi 15 proc.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=406155 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

Netia w ramach restrukturyzacji zwolni 519 osób

Przemysław Poznański

Związane jest to z trwającym od grudnia 2011 r. procesem intergracji Netii z kupionymi spółkami – Clowley Data Poland i Dialogiem. W spółce wybrano już część menedżerów tzw. Nowej Netii i jednocześnie podjęto decyzje o zwolnieniach. Pracownicy o zmianach zostali poinformowani w trakcie wideokonferencji. Wiadomo, że procesem zwolnień grupowych w Grupie Netia zostanie objętych 519 osób, a 129 dotyczyć będzie zmiana warunków zatrudnienia. W tej sprawie wysłana została informacja do Urzędu Pracy.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,11509580,Netia_w_ramach_restrukturyzacji_zwolni_519_osob.html

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

Zatrudnienie w grupie Netii spadnie o blisko 20 procent

Urszula Zielińska

O 519, do około 2,2 tys., zmniejszy się liczba etatowych pracowników w grupie – zdecydował zarząd. Cięcia oznaczają, że integracja Netii, Dialogu i Crowleya zaczyna się na dobre. Analitycy nie są zdziwieni. http://archiwum.parkiet.com/artykul/730046_Zatrudnienie_w_grupie_Netii_spadnie_o_blisko_20_procent.html (dostęp płatny)

Zwolnienia grupowe w Netii

Urszula Zielińska

Po przejęciu Telefonii Dialog i Crowley Data Poland zarząd Netii najpierw wybrał menedżerów wyższego szczebla, a wczoraj ogłosił plan cięć, które dotkną pracowników niższego szczebla. W sumie z grupy, która w grudniu 2011 r. miała blisko 2,8 tysiąca pracowników, odejdzie około 20 proc., czyli 519 osób. Analityków ten ruch nie dziwi. Od chwili gdy zarząd Netii ogłosił plany wypracowania do 106 mln zł oszczędności rocznie, spodziewali się, że polem cięć będzie zatrudnienie.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/730023_Zwolnienia_grupowe_w_Netii.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu/PB.pl[/srodtytul]

Grozi ciemny ekran

Marcin Ornass-Kubacki, prezes ASTRA Central Eastern Europe

Wielkimi krokami zbliża się wyłączenie w Polsce analogowego sygnału telewizyjnego. Do 31 lipca 2013 r. zniknie on w całym kraju. Ale czy wszystkie gospodarstwa domowe będą miały dostęp do telewizji cyfrowej? Niestety, według opinii pojawiających się w środowisku eksperckim cyfryzacja przebiegająca wyłącznie naziemnie może część telewidzów wykluczyć i któregoś dnia zaskoczeni zasiądą przed ciemnym ekranem.

http://teleinformatyka.pb.pl/2591914,67371,grozi-ciemny-ekran

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Cameron rządzi tabletem

Wojciech Lorenz

Premier Wielkiej Brytanii dostanie specjalną aplikację, która ułatwi mu ocenę ministrów David Cameron jednym puknięciem w ekran swojego iPada będzie mógł otworzyć program, który pozwoli mu sprawdzić, jak ministrowie wywiązują się ze swoich obowiązków. Urządzenie poda mu aktualne informacje na temat skuteczności walki z deficytem budżetowym, poziomu przestępczości czy czasu oczekiwania przez pacjentów na operacje.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1135158_Cameron_rzadzi_tabletem.html (dostęp płatny)

Cenowa wojna smartfonowa

Urszula Zielińska, Aleksandra Stanisławska, Łukasz Dec

Play, T-Mobile i Orange prześcigają się w obniżkach cen tych urządzeń. Umocnienie złotego w I kwartale sugeruje, że mogą one jeszcze spadać. Aż 80 proc. telefonów w Polsce sprzedają operatorzy. Ponad jedną trzecią komórek na naszym rynku w 2011 roku stanowiły smartfony. Ich sprzedaż zwiększa przychody sieci. Play pod koniec ubiegłego roku zaoferował klientom najniższe na rynku ceny za wybrane smartfony. W styczniu 2012 roku to samo zrobił T-Mobile, za co Play pozwał go do sądu. W marcu dołączył do nich Orange. Sieć T-Mobile tylko w styczniu tego roku aż 300 razy zmieniała ceny aparatów. Dzięki tej bitwie za 1 zł można już kupić smartfony z wyższej półki, takie jak Samsung Galaxy S II czy Nokia Lumia 710.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1135104_Cenowa_wojna___smartfonowa.html (dostęp płatny)

Operatorzy zwolnią ponad dwa tysiące pracowników

Urszula Zielińska

519 osób, czyli blisko 20 proc. pracowników etatowych, odejdzie w tym roku z grupy Netii – stacjonarnego operatora telekomunikacyjnego, budującego grupę konkurencyjną wobec Telekomunikacji Polskiej. Zwolnienia i cięcia zarobków w przypadku kolejnych 129 osób to wynik analiz, które zarząd przeprowadził, kiedy w 2011 r. grupa powiększyła się o dwie firmy: Dialog i Crowley Data Poland.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu