Parkiet: Polkomtel ma nowego współwłaściciela

Publikacja: 12.06.2012 08:33

„Elektrim miał Erę, a teraz ma Polkomtel” – pisze dziś „Parkiet.Gazeta Giełdy”.

15,6 proc. udziałów w spółce Metelem Holding Company Ltd., która znajduje się na szczycie piramidy kontrolującej operatora sieci Plus, objęła bowiem w marcu br. firma zależna Elektrimu.

Chodzi o Argumenol, który odkupił udziały Metelem od dwóch spółek związanych z głównymi akcjonariuszami Polkomtela, czyli Zygmuntem Solorzem-Żakiem i Heronimem Rutą. Wartości transakcji, ani formy rozliczenia nie ujawniono.

Wiadomo jednak, że docelowo, w ciągu 12 miesięcy licząc od 19 marca br. Argumenol jeszcze zwiększyć zaangażowanie w Metelem. „Parkiet” podaje, że docelowo ma posiadać 20 proc. udziałów Metelem, ale drobni inwestorzy zwracają dziś uwagę na niejednoznaczność zapisu w sprawozdaniu Elektrimu. Można by też wnioskować, że Argumenol kupi jeszcze 20 proc. Metelem i będzie w sumie posiadać 35,6 proc.

W każdym razie Argumenol będzie tym samym pośrednio większym udziałowcem Plusa niż Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, który posiada około 16 proc. Metelemu.

Z punktu widzenia kontroli nad Polkomtelem, przeniesienie papierów Metelemu do grupy Elektrimu wiele nie zmienia. Solorz-Żak pozostaje bowiem głównym akcjonariuszem także i tej firmy, poprzez spółkę Delas Holding.

Współwłaścicielami Plusa stają się przy okazji jednak także mniejszościowi akcjonariusze Elektrimu, którzy liczą, że konglomerat wróci na giełdę.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu