Reklama

EMEA: oczy analityków na Rosję i przetargi LTE

Publikacja: 15.06.2012 09:12

959,3 mln  aktywnych kart SIM obsługiwało w końcu marca 2012 r. 13 telekomów z regionu EMEA (Europe Middle East Africa), w tym Polska – wynika z raportu Renaissance Capital opublikowanego przez biuro maklerskie w czwartek. To oznacza wzrost o 2,17 proc. z 938,9 mln w końcu ubiegłego roku. Niewielkie spadki odnotowały przy tym rynki w Algierii, Rosji i na Węgrzech.

Analitycy RC odnotowali w I kw. br. sezonowy spadek ARPU sieci komórkowych, przy czym podkreślają, że na wszystkich objętych analizą rynkach był on wolniejszy niż w 2011 r.

Wszystkim operatorom rósł przychód z usług transmisji danych, ale wzrost przychodów z usług głosowych odnotowały tylko dwa kraje: Rosja i Turcja.

Analitycy RC wskazują, że najciekawszym rynkiem pod względem możliwych zmian będzie w najbliższym czasie Rosja, gdzie w I kw. br. ogłoszono też najwięcej telekomunikacyjnych transakcji fuzji i przejęć.

I nie chodzi im o to, że kraj ten ma nowego ministra ds. telekomunikacyjnych, ale głównie o to, że 12 lipca rusza tam przetarg na częstotliwości LTE.

Reklama
Reklama

Na jaki popyt na to pasmo liczą analitycy i jak szybki rozwój usług i bazy abonentów z nich korzystających przewidują – nie podano.

Natomiast pojawiły się prognozy Pyrmiad Research, dotyczące LTE w Rumunii, która także przygotowuje się do przetargu. Analityczna firma uważa, że do 2017 r., czyli w cztery lata od uruchomienia sieci LTE, z usług skorzysta 830 tys. abonentów.

W Polsce przetarg na częstotliwości 1800 MHz, także wykorzystywane do LTE, ruszyć ma w lipcu.

Inne wydarzenia, które sprawiają, że RC przygląda się rosyjskiemu rynkowi ze wzmożoną uwagą jest wprowadzenie przenośności numerów, abolicja roamingu krajowego, prawdopodobna sprzedaż Tele2 i uruchomienie przez Rostelecom sieci komórkowej, której pojawienie się może wpłynąć na ceny usług u sąsiadów.

Telekomunikacja
Internet z KPO mocno opóźniony? Gotowe tylko 25 proc. sieci
Telekomunikacja
Które sieci komórkowe wybierali Polacy? Zwycięzców jest dwóch
Telekomunikacja
Duże zainteresowanie naborem na nadzorcę rynku telekomunikacyjnego. Kto wystartował?
Telekomunikacja
Oto, które sieci komórkowe wybierają polscy użytkownicy. I od kogo uciekają
Materiał Promocyjny
Startupy poszukiwane — dołącz do Platform startowych w Polsce Wschodniej i zyskaj nowe możliwości!
Telekomunikacja
Brytyjski gigant finansowy wchodzi do Polski z siecią komórkową. Cenowy atak
Materiał Promocyjny
Jak rozwiązać problem rosnącej góry ubrań
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama