EMEA: oczy analityków na Rosję i przetargi LTE

Publikacja: 15.06.2012 09:12

959,3 mln  aktywnych kart SIM obsługiwało w końcu marca 2012 r. 13 telekomów z regionu EMEA (Europe Middle East Africa), w tym Polska – wynika z raportu Renaissance Capital opublikowanego przez biuro maklerskie w czwartek. To oznacza wzrost o 2,17 proc. z 938,9 mln w końcu ubiegłego roku. Niewielkie spadki odnotowały przy tym rynki w Algierii, Rosji i na Węgrzech.

Analitycy RC odnotowali w I kw. br. sezonowy spadek ARPU sieci komórkowych, przy czym podkreślają, że na wszystkich objętych analizą rynkach był on wolniejszy niż w 2011 r.

Wszystkim operatorom rósł przychód z usług transmisji danych, ale wzrost przychodów z usług głosowych odnotowały tylko dwa kraje: Rosja i Turcja.

Analitycy RC wskazują, że najciekawszym rynkiem pod względem możliwych zmian będzie w najbliższym czasie Rosja, gdzie w I kw. br. ogłoszono też najwięcej telekomunikacyjnych transakcji fuzji i przejęć.

I nie chodzi im o to, że kraj ten ma nowego ministra ds. telekomunikacyjnych, ale głównie o to, że 12 lipca rusza tam przetarg na częstotliwości LTE.

Na jaki popyt na to pasmo liczą analitycy i jak szybki rozwój usług i bazy abonentów z nich korzystających przewidują – nie podano.

Natomiast pojawiły się prognozy Pyrmiad Research, dotyczące LTE w Rumunii, która także przygotowuje się do przetargu. Analityczna firma uważa, że do 2017 r., czyli w cztery lata od uruchomienia sieci LTE, z usług skorzysta 830 tys. abonentów.

W Polsce przetarg na częstotliwości 1800 MHz, także wykorzystywane do LTE, ruszyć ma w lipcu.

Inne wydarzenia, które sprawiają, że RC przygląda się rosyjskiemu rynkowi ze wzmożoną uwagą jest wprowadzenie przenośności numerów, abolicja roamingu krajowego, prawdopodobna sprzedaż Tele2 i uruchomienie przez Rostelecom sieci komórkowej, której pojawienie się może wpłynąć na ceny usług u sąsiadów.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu