Przegląd prasy – piątek 13 lipca

Publikacja: 13.07.2012 08:30

Przez internet w Chinach mysz się nie prześlizgnie

Bartłomiej Niedziński

Administratorzy chińskich stron internetowych będą musieli sprawdzać wszystkie pliki wideo, zanim zostaną umieszczone w sieci. Rozporządzenie w tej sprawie wydał państwowy urząd ds. radia, filmu i telewizji SARFT.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=417056 (dostęp płatny)

Debata DGP: Branża komórkowa potrzebuje większej konkurencji

DS

Błyskawiczny rozwój telefonii przenośnej spowodował, że usługi telekomunikacyjne stały się dobrem powszechnym. Rozmowy i wysyłanie SMS-ów ustępują jednak powoli miejsca usłudze transmisji danych. Rynek się zagęszcza, a przetargi na nowe częstotliwości zdecydują o udziałach operatorów w rynku. Debata o tym, jak w takiej sytuacji będzie przebiegał rozwój rynku telefonii mobilnej w Polsce, właśnie się rozpoczęła.

Skrót z debaty w której udział wzięli: Marzena Śliz (UKE), Andrzej Sadowski (CAiS), Kamil Pluskawa-Dąbrowski (Federacja Konsumentów), Marcin Cichy (UKE), Emil Konarzewski (Audytel) i Igor Ostrowski (MAC).

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=417098 (dostęp płatny)

Idzie ratunek dla wielkiej trójki

ZIU, Ł.D.

O 1,5–2 mld zł obniżyłyby się przychody sieci komórkowych w 2013 r., gdyby regulator rynku postąpił zgodnie z dotychczasowymi zapowiedziami i ściął stawki, które telekomy pobierają od siebie (tzw. MTR) do około 4 gr już od stycznia przyszłego roku.

Jednak to, czy do takiej obniżki dojdzie, nie jest pewne.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/735366_Telekomunikacja:_Idzie_ratunek_dla_wielkiej_trojki.html (dostęp płatny)

Wojna o 1800 MHz

Magdalena Wierzchowska

Polkomtel i Cyfrowy Polsat, kontrolowane przez Zygmunta Solorza-Żaka, oferują usługi szybkiego bezprzewodowego internetu LTE. W tle toczy się batalia sądowa, podważająca legalność decyzji prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) o przyznaniu tego pasma Centernetowi i Mobylandowi, spółkom z grupy NFI Midas, również zależnym od najbogatszego Polaka. Dotychczasowe orzeczenia sądowe były nie po myśli biznesmena — wszystkie po kolei sądy, włącznie z Najwyższym Sądem Administracyjnym podważają decyzję prezesa UKE. Teoretycznie, w efekcie może dojść do odebrania pasma Centernetowi i Mobylandowi i powtórzenia przetargu na to pasmo. To byłoby fatalne dla Zygmunta Solorza-Żaka, który — kosztem 2 mld zł — buduje sieć LTE.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=129361# (dostęp płatny)

Piractwo do legalizacji

Magdalena Wierzchowska

Pojawił się pomysł obciążenia operatorów telekomunikacyjnych świadczących usługi dostępu do internetu dodatkową opłatą dla twórców. Ma ona być rekompensatą za niekomercyjne korzystanie przez odbiorców indywidualnych z treści rozpowszechnianych w internecie. Czyli — jeśli fotograf „Pulsu Biznesu” zrobi świetne zdjęcie i umieści je na Pb.pl, a potem setki użytkowników opublikują je na Facebooku czy Twitterze, mógłby dostać rekompensatę za replikę tego zdjęcia przez innych.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=129367# (dostęp płatny)

Operatorzy mają szansę utrzymać przychody

ZIU, ł.d.

Urząd Komunikacji Elektronicznej rozważa wolniejsze obniżki hurtowych stawek sieci komórkowych

O 1,5–2 mld zł obniżyłyby się przychody sieci komórkowych w 2013 r.,  gdyby regulator rynku postąpił zgodnie z dotychczasowymi zapowiedziami i ściął  od stycznia 2013 roku do około 4 gr. stawki, które telekomy pobierają od siebie (tzw. MTR). Jednak nie jest pewne, czy dojdzie do obniżki.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1157686_Operatorzy_maja_szanse_utrzymac_przychody.html (dostęp płatny)

Tablet Microsoftu nie jest wyzwaniem dla iPada

Aleksandra Stanisławska

Technologie. Surface to raczej model do naśladowania dla producentów sprzętu niż urządzenie, które ma zdobyć wysoki udział w rynku – twierdzi Microsoft

Kiedy Microsoft zaprezentował 19 czerwca tablet Surface opatrzony swoim własnym logo, branża nowych technologii okrzyknęła go największym zagrożeniem dla iPada, urządzenia firmy Apple. Koncern zaprzecza teraz, by jego celem było konkurowanie z którymkolwiek producentem tabletów.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1157687_Tablet_Microsoftu_nie_jest_wyzwaniem_dla_iPada.html (dostęp płatny)

Przez internet w Chinach mysz się nie prześlizgnie

Bartłomiej Niedziński

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą