Przegląd prasy – 17 lipca 2012

Publikacja: 17.07.2012 08:10

Przegląd prasy –  wtorek 17 lipca

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

Boniemu uczyć się od Rydzyka

Sylwia Czubkowska

Resort cyfryzacji wydał 2 mln zł na kampanię informującą o nadejściu ery naziemnej telewizji cyfrowej. I 80 proc. społeczeństwa wciąż nie wie, co zrobić, by z niej korzystać. – Znacznie skuteczniej niż rząd o cyfrowej telewizji naziemnej poinformował ludzi o. Rydzyk przy okazji awantury z nieprzyznaniem Telewizji Trwam koncesji na pierwszym multipleksie – ironizuje Andrzej Zarębski z Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji. Nie zostawia on suchej nitki na trwającej od roku kampanii, na którą Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wydało już ponad dwa miliony złotych. Podobnie kpią inni eksperci.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=417344 (dostęp płatny)

Smartfon z funkcją portmonetki będzie bezpieczny i ubezpieczony

Elżbieta Glapiak

Telefony, za pomocą których będzie można płacić jak kartą zbliżeniową lub robić zakupy online, dopiero mają się pojawić na naszym rynku, a już powstaje oferta ubezpieczenia takich transakcji w razie utraty aparatu. – Zamierzamy ubezpieczać transakcje umożliwiające dokonywanie płatności bez ich autoryzacji w terminalu płatniczym do wysokości 150 euro – zapowiada Rafał Mrozowski, specjalista ds. marketingu w firmie Mondial Assistance.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=417375 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza / Wyborcza.biz[/srodtytul]

Wiceszefowa Google pokieruje Yahoo!

ZYHC

Marissa Mayer, dotychczasowa wiceprezes Google, została nowym szefem Yahoo!. Piątym w przeciągu ostatnich czterech lat. Trzydziestosiedmioletnia Mayer tak jak jej poprzednicy będzie miała za zadanie zarówno odzyskać zainteresowanie internautów, którzy zamiast portali wolą Facebooka, czy Twittera. Będzie też musiała przyciągnąć ponownie uwagę reklamodawców, którzy odwracają się od „tradycyjnych” portali. Mayer będzie piątym prezesem portalu w ciągu ostatnich czterech lat.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,12140367,Wiceszefowa_Google_pokieruje_Yahoo_.html

Chomikuj.pl pozywa Polską Izbę Książki. Walczy o wizerunek

Vadim Makarenko

Właściciel serwisu Chomikuj.pl pozwał Polską Izbę Książki do sądu. W ten sposób chce podreperować swój nadszarpnięty wizerunek. „Polska Izba Książki oczerniała Chomikuj.pl i zapowiadała zamknięcie serwisu” – tak tłumaczy pozew cypryjska spółka FS File Solutions Ltd., właściciel jednego z najpopularniejszych w polskiej sieci miejsca do przechowywania i dzielenia się plikami. Nie podoba mu się określenie „serwis piracki”, którego w swoim komunikacie użyła PIK. Pierwsza rozprawa 6 sierpnia.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,12139813,Chomikuj_pl_pozywa_Polska_Izbe_Ksiazki__Walczy_o_wizerunek.html

O 30 proc. więcej przeniesień numerów. Króluje Play

Przemysław Poznański

Coraz częściej korzystamy z możliwości przenoszenia numerów – wynika z raportu branżowego portalu Telepolis.pl. Wciąż najchętniej wybieramy Play, ale poza tym najnowsze dane przynoszą sporo niespodzianek. W I półroczu sieć zmieniło 641 tys. numerów. To sporo – jeśli porównać dane z informacjami podawanymi po pierwszej połowie 2011 r., różnica sięga 29 proc.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,12139826,O_30_proc__wiecej_przeniesien_numerow__Kroluje_Play.html

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

UKE walczy z Brukselą o… łagodność dla TP

Urszula Zielińska, Łukasz Dec

Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotowuje nową strategię – powiedziała w rozmowie z „Parkietem” Magdalena Gaj, prezes UKE. – Powstaje taki dokument. Miał być wcześniej, powstał jednak w wersji, która niekoniecznie mi odpowiadała. Chciałabym, aby został skończony z upływem lipca – mówi szefowa urzędu.

http://www.parkiet.com/artykul/26,1270317-UKE-walczy-z-Bruksela-o-lagodnosc-dla-TP.html

[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]

Apple przyznaje się do błędu

DI, Bloomberg

Apple wraca do „zielonego rejestru” i przyznaje, że decyzja o wycoafniu z niego była błędem. W zeszłym tygodniu informowaliśmy, że Apple, producent takich gadżetów jak iPad i iPhone poprosił o usunięcie 39 swoich produktów z „zielonego rejestru” EPEAT. Bob Mansfield, starszy wiceprezes Apple ds. dla inżynierii sprzętu oświadczył jednak, że koncern ponownie przystępuje do rejestru. Co jest powodem takiej zmiany? Być może chodzi o komentarze urzedników z San Francisco, którzy stwierdzili, że miasto planuje zawiesić zakup komputerów Apple ze względu na rezygnację z członkostwa w EPEAT.

http://teleinformatyka.pb.pl/2637492,22741,apple-przyznaje-sie-do-bledu

Informatyka dla niesłyszących

MK

Akademia Morska w Szczecinie daje możliwość studiowania informatyki osobom niesłyszącym i niedosłyszącym. Uczelnia nawiązała współpracę z Polskim Związkiem Głuchych, by zapewnić osobom z wadą słuchu pomoc tłumacza migowego i udogodnienia w nauce. Mogą one także liczyć na dodatkowe 1000 zł stypendium, uczestnictwo w programach stażowych i dostęp do nowoczesnego sprzętu i oprogramowania. Wszystko dzięki dofinansowaniu z UE. Nabór na studia trwa do 13 lipca.

http://teleinformatyka.pb.pl/2637497,71143,informatyka-dla-nieslyszacych

Kobiety w rolnictwie i handlu, ale nie w IT

MK

Co trzeci przedsiębiorca w Polsce to kobieta. Ale wśród właścicieli firm informatycznych prawie ich nie ma. Działają głównie w rolnictwie (510 tys.), handlu (203 tys.), opiece zdrowotnej i pomocy społecznej (54 tys.), a czasem także w budownictwie (8 tys.). Ale konia z rzędem temu, kto słyszał, by Polka prowadziła biznes z zakresu nowoczesnych technologii. W każdym razie Główny Urząd Statystyczny nie ma takich informacji. Również na rynku pracy w sektorach IT i ICT (teleinformatyka) kobiety są rzadkością, co pokazują badania EUN z końca zeszłego roku.

http://kariera.pb.pl/2637443,41172,kobiety-w-rolnictwie-i-handlu-ale-nie-w-it

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Chomikuj.pl procesuje się o zniesławienie

Magdalena Lemańska

Portal podał, że pierwszy pozwał wydawców – za nazywanie go pirackim. Wydawcy podtrzymują zarzuty. Rzecznik portalu twierdził wczoraj na konferencji prasowej, że wydawcy zapowiadają zbiorowy pozew przeciwko Chomikuj.pl w odpowiedzi na pozew portalu. – Złożyliśmy go 23 kwietnia, w ostatnich dniach otrzymaliśmy postanowienie o wyznaczeniu pierwszej rozprawy na sierpień – mówił Piotr Hałasiński. Portal chce, by PIK zdjął ze swojej witryny pismo informujące, że Chomikuj.pl jest serwisem pirackim.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1158234_Chomikujpl_procesuje_sie_o_znieslawienie.html

Teraz czas na inwestycje

Urszula Zielińska, Łukasz Dec

– Uznam kilka uwag do prze­tar­gu LTE – mówi prezes Urzędu Ko­mu­ni­ka­cji Elek­tro­nicz­nej Magdalena Gaj. – W sensie administracyjnym kontynuuję sprawy, które zostały wcześniej rozpoczęte. Poza tym też pewne rzeczy wymagają poprawy. Jestem typem szefa-menedżera, minęło więc trochę czasu, zanim ja przyzwyczaiłam się do organizacji, a organizacja do mnie. Od moich dyrektorów wymagam koncepcyjnego myślenia. Wcześniej mieli ułatwione zadanie. Wiele rozwiązań podawano im na tacy. W sensie organizacyjnym też sporo się dzieje. Rozstałam się z pewną grupą osób.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1158249_Teraz_czas_na_inwestycje.html

Gminy wątpliwie cyfrowe

Aleksandra Stanisławska

Kuleją usługi e-urzędów i elektroniczny kontakt z interesantami. Władze lokalne mają wciąż wiele do zrobienia w kwestii innowacji. Kolejna edycja tworzonego przez „Rzeczpospolitą” corocznego rankingu innowacyjnych samorządów nie przyniosła niespodzianek. Większość ocenianych parametrów nie poprawiła się znacząco od poprzedniego roku – wiele do życzenia pozostawia zasięg sieci internetowej, możliwość załatwienia formalności za pośrednictwem e-urzędu, popularność elektronicznych skrzynek podawczych czy liczba dostępnych dla mieszkańców gminy stanowisk komputerowych.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1158083_Gminy_watpliwie_cyfrowe.html

Latarnicy ruszą uczyć Internetu lokalne społeczności

Aleksandra Stanisławska

Samorządy wciąż walczą z e-wykluczeniem widocznym zwłaszcza w gminach wiejskich. Niepokojące wnioski przynosi analiza rubryki w naszym rankingu poświęconej białym plamom w dostępie do Internetu. Mimo że większość gmin zadeklarowała, że na ich terenie nie ma już takich obszarów, to jednak luki w zasięgu sieci internetowej ma aż jedna trzecia gmin wiejskich, jedna piąta gmin miejsko-wiejskich i niemal jedna szósta miast, które odesłały odpowiedzi na nasze ankiety.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1158084_Latarnicy_rusza_uczyc_Internetu_lokalne_spolecznosci.html

Przegląd prasy –  wtorek 17 lipca

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?