Idea TFI poinformowało zarząd Hawe o zmniejszeniu zaangażowania w akcje spółki. Jak wynika z raportu giełdowego światłowodowej grupy, 19 lipca otrzymała ona powiadomienie od TFI, że fundusz Idea Parasol FIO, 11 lipca sprzedał ponad 1,2 mln walorów Hawe. W ten sposób z pakietu stanowiącego ponad 5 proc. w jego ręku zostało już tylko 3,8 proc. wszystkich akcji telekomunikacyjnej spółki.

Ile akcji Hawe ma dziś Idea TFI – nie wiadomo. Według rynkowych pogłosek, już na początku kończącego się tygodnia fundusz nie miał ich wcale.

Idea TFI, zarządzana przez mający kłopoty finansowe DM IDMSA wyprzedaje aktywa, aby móc realizować zlecenia inwestorów, którzy wycofują pieniądze.

Hawe zwykło niegdyś współpracować z DM IDMSA, ale zarząd spółki zapewnia, że instytucja nie jest źródłem finansowania jego projektów. Także pieniądze na potencjalne przejęcie TK Telekom nie pochodzą z DM IDMSA. – Mamy finansowanie  bankowe. Poza grupą DM IDMSA – zapewnia Jerzy Karney, prezes Hawe.

Hawe w konsorcjum z IT Polpager, Netia, GTS i  Exatel czekają na wybór najlepszej oferty na zakup prywatyzowanego TK Telekom. Według nieoficjalnych informacji ma on nastąpić „w najbliższym czasie”.