Prezes Centertela pisze do prezes UKE: potrzebny standard

Publikacja: 23.07.2012 13:40

W ślad za informacją, że grupa Telekomunikacji Polskiej będzie publikować dane o kartach SIM na dwa sposoby (dotychczasowy i tak jak Polska Telefonia Cyfrowa) poszedł inny formalny ruch.

Prezes Centertela, operatora sieci Orange należącego do TP, Mariusz Gaca, w liście z 20 lipca do prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Magdaleny Gaj zaapelował o zainteresowanie, i inicjatywę, zmierzającą do wprowadzenia na telekomunikacyjnym rynku standardu raportowania danych o użytkownikach sieci komórkowych.

Orange podnosi, że „organy statystyki publicznej, jak i sam rynek powinien mieć dostęp do jak najbardziej wiarygodnych i spójnych danych, w naszej ocenie, pożądane byłoby wprowadzenie w przyszłości jednolitego dla wszystkich operatorów sposobu raportowani aktywnych kart SIM”.

Według Orange, niektórzy operatorzy, w tym T-Mobile, „do aktywnej bazy automatycznie zaliczają również te karty, które zostały użyte jednorazowo i od wielu miesięcy są faktycznie nieaktywne”.

Ten i poprzedni ruch Orange to efekt polityki PTC, wprowadzonej w 2011 r. Zgodnie z nią, życie karty SIM wydłużane jest o kolejny rok za każdym razem gdy użytkownik otrzymuje SMS-a, czy odbiera połączenie. Właściciel numeru nie musi doładowywać konta.

Za sprawą tego podejścia liczba kart SIM raportowana przez PTC skokowo wzrosła.Proste porównanie statystyk Orange i T-Mobile w Polsce za II kw. br. spowoduje najpewniej, że pomarańczowa sieć spadnie na drugie miejsce pod względem aktywnych kart SIM.

Pismo Prezesa Orange do Prezes UKE.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu