Wysyp złośliwych aplikacji na Androida

Publikacja: 25.07.2012 17:11

Z danych zebranych przez Trend Micro wynika, że w ostatnim kwartale liczba złośliwych aplikacji na urządzenia mobilne z Androidem podwoiła się z 10 do 20 tysięcy w ciągu zaledwie jednego miesiąca, a setki tysięcy urządzeń zostało zainfekowanych po tym, jak wirusy przedostały się do kanałów dystrybucji sklepu Google Play.

W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku ekspertom z firmy Trend Micro udało się zidentyfikować 5 tysięcy złośliwych aplikacji stworzonych w celu infekowania telefonów pracujących na systemie Android – liczba ta wzrosła ponad czterokrotnie w ciągu kolejnych miesięcy.

Poważnym powodem do zmartwień dla użytkowników Androida był fakt, że nawet zabezpieczenia oficjalnego sklepu z aplikacjami prowadzonego przez firmę Google – Google Play – okazały się nieszczelne. Umożliwiły one na umieszczenie tam siedemnastu złośliwych programów, które (zanim doszło do ich wykrycia i usunięcia ze strony) zostały ściągnięte ponad 700 tysięcy razy.

Przestępcy zbijają interes na nakłanianiu ofiar do korzystania z płatnych usług, oglądania reklam, kradną też ich prywatne dane.

– Wzrost liczby złośliwych aplikacji atakujących Androida świadczy o tym, że uwaga hakerów jest niezmiennie skupiona na platformach mobilnych, a zwłaszcza na systemie operacyjnym Android  – mówi Rik Ferguson, dyrektor ds. badań nad bezpieczeństwem i komunikacji w regionie EMEA w Trend Micro.

Najpowszechniejszym rodzajem złośliwych aplikacji – (30 procent wszystkich, które zostały wykryte przez Trend Micro) – jest zagrożenie udające bardzo popularną, bezpieczną aplikację.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu