Już co drugi polski przedsiębiorca z sektora małych i średnich firm rozważa korzystanie z oprogramowania online – wynika z badania Instytutu Keralla Research przeprowadzonego na zlecenie marki Quatra, należącej do Sygnity.

Mniejsze przekonanie do cloud computing wykazują mikroprzedsiębiorcy, którzy wciąż z rezerwą podchodzą do nowych technologii i nie dostrzegają korzyściz tym związanych. Spośród właścicieli mikrofirm programami w modelu SaaS zainteresowanych jest 38 proc. przedsiębiorców. – Z badania wynika, że mikrofirmy dopiero poznają nowe rozwiązania i stopniowo zauważają,  że korzystanie z oprogramowania w modelu SaaS oznacza przede wszystkim elastyczność pracy oraz optymalizację kosztów, co jest niezwykle istotne właśnie w przypadku najmniejszych podmiotów gospodarczych. Jednak świadomość przedsiębiorców w tym zakresie będzie stale rosnąć i już za 2-3 lata cloud computing stanie się powszechny – uważa Robert Tomaszewski, dyrektor pionu SMB Sygnity

Ogólnopolskie badanie pt. „Oprogramowanie wspierające pracę MŚP” zostało przeprowadzone w maju 2012 r.Uczestnicy badania  to mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, losowane z bazy danych GUS oraz branżowych zestawień bazodanowych.