Przegląd prasy – wtorek 31 lipca

Publikacja: 31.07.2012 08:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Za awarię systemu odpowiada człowiek

Ewa Maria Radlińska

Powoływanie się w sporze z kontrahentem na wady programu działa na krótką metę. W procesie wielkiego operatora telekomunikacyjnego sąd przypomniał: to człowiek składa oświadczenie woli, nie komputer. Większość firm korzysta już z rozbudowanych systemów informatycznych, które pozwalają realizować drogą elektroniczną zamówienia i je rozliczać. Z takiego systemu korzystała również Polska Telefonia Komórkowa Centertel (PTK) – operator Orange, przy współpracy ze swoim dystrybutorem – spółką TOP. Strony kooperowały przez 16 lat, w tym czasie łączyły je umowy ramowe na hurtową dystrybucję kart zdrapek sieci Orange. Zgodnie z ich treścią TOP dostawała rabat podstawowy w wysokości 8,5 proc. od cen określonych w cennikach PTK. Jednak przez około 10 miesięcy PTK realizowała zamówienia z rabatem wyższym od podstawowego o 11,5 proc., a w efekcie wystawiła spółce TOP 181 faktur VAT na niższą kwotę.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=418667 (dostęp płatny)

Kurierzy zarabiają na e-commerce

Cezary Pytlos

Wartość przesyłek nadawanych na rynku handlu elektronicznego sięga już 600 mln zł. Oznacza to, że co czwarta paczka przewieziona przez kurierów zawiera towar zamówiony w sieci Dwa i pół miliona transakcji na rynku handlu elektronicznego zostało zawartych w ciągu ostatnich 12 miesięcy. To oznacza trzycyfrowy wzrost w stosunku do poprzednich 12 miesięcy. Na tym boomie zyskują firmy kurierskie. Firma TNT szacuje, że wartość całego rynku krajowych usług kurierskich w Polsce ocenia się na 2,2 – 2,4 mld zł, a wartość przewozów w ramach e-commerce – już na 500 – 600 mln zł.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=418726 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

Virgin Mobile wchodzi do Polski. Podbije rynek?

Przemysław Poznański

Działalność w Polsce rozpocznie w najbliższym czasie sieć komórkowa Virgin Mobile należąca do brytyjskiego biznesmena Richarda Bransona. Jako pierwszy wiadomość podał portal Wirtualne Media. Sieć będzie funkcjonować jako operator wirtualny, czyli korzystający z infrastruktury innego gracza, którym w tym przypadku będzie Play. Najmłodszy operator detaliczny nie będzie jednak miał żadnego wpływu na ofertę Virgin w Polsce – sieci będą ze sobą konkurowały.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,12221290,Virgin_Mobile_wchodzi_do_Polski__Podbije_rynek_.html

MKOl: niech kibice ograniczą SMS-y i aktywność na Twitterze

FILA, Reuters

Fani sportu oglądający na żywo zawody olimpijskie zostali poproszeni o ograniczenie liczby wysyłanych wiadomości tekstowych i aktualizacji na portalu społecznościowym. Powód? Przeciążenia sieci utrudniają relacje telewizyjne Podczas sobotniego wyścigu kolarskiego komentatorzy nie byli w stanie powiedzieć widzom, kto prowadzi peleton. Żaden z nich nie miał dostępu do systemu GPS, który śledzi poszczególnych zawodników.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,12220747,MKOl__niech_kibice_ogranicza_SMS_y_i_aktywnosc_na.html

Apple kontra Samsung: Startuje TEN proces. Stawką rynek amerykański

Agnieszka Filipiak, Reuters

Spór między dwoma gigantami technologicznymi może zakończyć się zakazem sprzedaży w USA i wysokimi odszkodowaniami. W poniedziałek zaczyna się kompletowanie ławy przysięgłych, która orzeknie, czy Apple i Samsung naruszają patenty konkurencji. Proces przed kalifornijskim sądem federalnym w San José to kulminacja trwającej od ponad roku prawnej walki między dwoma koncernami. Choć Apple kupuje wiele komponentów od Samsunga, to firmy od lat nie mogą porozumieć się w sprawie patentów. Wyroki w tej kwestii padają na całym świecie.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,12220588,Apple_kontra_Samsung__Startuje_TEN_proces__Stawka.html

[srodtytul]Puls Biznesu/PB.pl[/srodtytul]

Muzyka leci z chmury

MZAT

Posiadanie jest passé. W chwili gdy Polska Izba Książki szuka koalicjantów wśród organizacji chroniących prawa autorskie i idzie na wojnę z serwisem Chomikuj.pl (którego użytkownicy mogą udostępniać dowolne pliki na internetowym dysku), wydawcy muzyczni udostępniają w sieci całe katalogi swoich artystów do nieograniczonego odsłuchu. Idea jest prosta — fani muzyki, zamiast kupować płyty czy ściągać cyfrowe piosenki na komputery, uruchamiają program oferujący dostęp do chmury pełnej piosenek. I słuchają do upadłego.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=130332# (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Sposób na menedżera

Paweł Błaszczyk

Zasady odpowiedzialności menedżerów spółek należy kształtować z rozwagą. Bo zbyt restrykcyjne podejście lub przeciwnie – zbyt liberalne może mieć negatywne konsekwencje dla przedsiębiorstw – twierdzi doktor z Wydziału Prawa i Administracji UW, prawnik z kancelarii Błaszczyk i Partnerzy. Wostatnim czasie na łamach „Rz” ukazały się dwa artykuły na temat odpowiedzialności odszkodowawczej menedżerów spółek – „Za co odpowiadają zarządzający spółkami kapitałowymi?” („Rz” z 26.06.2012 r.) autorstwa A. Opalskiego i K. Oplustila oraz „Odpowiedzialność menedżerów wymaga racjonalności” („Rz” z 4.07.2012 r.) autorstwa

http://archiwum.rp.pl/artykul/1160392_Sposob__na_menedzera.html (dostęp płatny)

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu