– W 2013 roku zniknie asymetria w rozliczeniach hurtowych sieci komórkowych i według moich wyliczeń Play straci do 200 mln zł subsydiów od konkurentów – ocenia Waldemar Stachowiak, analityk Ipopema Securities. – Z kolei Telekomunikacja Polska zaoszczędzi około 60 mln zł z tego tytułu – dodał ekspert.

M.in. w ten sposób uzasadniał, dlaczego po wynikach II kwartału br. opublikowanych przez TP nie obniżył rekomendacji dla akcji telekomu, ani ich wyceny (17,9 zł za sztukę).

– Erozja wyników finansowych grupy Telekomunikacji Polskiej spowolniła w ostatnich kwartałach, jeśli wyłączyć efekt słabszej złotówki. W kolejnych kwartałach będziemy mieli kilka elementów wspierających wyniki grupy. To m.in. cięcia zatrudnienia. TP wraca do silniejszych redukcji. Za chwilę będziemy widzieć też efekty współpracy z Polską Telefonią Cyfrową – powiedział Stachowiak.

– Jak wynika z moich szacunków, po tegorocznych cięciach zatrudnienie w grupie TP będzie 7,5-raza większe niż w grupie Netii, mimo że ta pierwsza ma tylko 3,5 razu więcej klientów. Można oczywiście powiedzieć, że TP ma rozleglejszą sieć, a Netia korzysta z outsourcingu, ale nadal jest to zbyt duża dysproporcja – dodał analityk.