Koreański operator komórkowy SK Telecom poinformował o komercyjnym uruchomieniu usług głosowych w sieci LTE. Serwis wystartuje jutro. Operator podkreśla nową jakość usług w standardzie HD – szybszy czas zestawiania połączenia i jego znacznie wyższe parametry techniczne w porównaniu z sieciami 3G, wysoką jakość połączenia wideo i możliwość przełączania z trybu rozmowy głosowej do rozmowy wideo.

Na starcie usługi mają być taryfikowane na równi z analogicznymi usługami w sieci 3G, ale koreański operator mówi o tej polityce, jako promocji. Niewykluczone więc, że w przyszłości będzie się starał podnosić ceny i traktować HD-Voice, jako usługę typu premium.

SK Telecom zastosuje technologię Voice over LTE, która bazuje na wykorzystaniu platformy IMS do transmisji głosu w postaci pakietów sieci IP. Koreański operator wprowadzi jutro do sprzedaży nowy model telefonów Samsunga – S3 – z obsługą technologii HD-Voice. Inni użytkownicy terminali LTE będą mogli skorzystać z nowych funkcji po aktualizacji oprogramowania. Głos HD będzie dostępny przez odpowiednie terminale działające w sieci tego operatora, a w przyszłości także pomiędzy sieciami LTE różnych operatorów.

Sieć LTE SK Telecom pokrywa swoim zasięgiem 99 proc. populacji Korei Południowej. Liczba użytkowników tej sieci w połowie roku wynosiła przeszło 4 mln (2,4 mln w kwietniu), a na koniec roku ma wynieść 7 mln  (wobec 26 mln wszystkich klientów SK Telecom).