Niemiecki operator narodowy jest zainteresowany przejęciem sieci kablowej PrimaCom – informuje niemiecki Businesweek. Gdyby te informacje się potwierdziły, a Deutsche Telekom skutecznie licytowało o sieć, to powróciłoby na niemiecki rynek sieci kablowych.

DT musiało zeń zrezygnować pod koniec lat 90-tych z powodu nacisków Komisji Europejskiej, która stanowczo zalecała rozdział eks-monopolistów i sieci telewizji kablowych. Pion kablowy DT wydzielony został w spółkę Kabel Deutschland, która z powodzeniem działa do dzisiaj nie niemieckim rynku.

PrimaCom z siedzibą Lipsku obsługuje ok. 1 mln abonentów, głownie we wschodnich landach Niemiec. Wartość firmy wyceniana jest na ok. 250 mln euro przy przychodach na poziomie 100 mln euro i wyniku EBITDA ok. 40 mln euro.

Grupa DT obecna jest dzisiaj na rynkach kablowych w innych krajach, niż Niemcy, np. na Węgrzech, gdzie integruje technologicznie różne sieci. Polska Telefonia Cyfrowa (grupa DT) także deklarowała zainteresowanie konsolidacją polskiego rynku kablowego. Kolejny przykład – Telekomunikacja Polska – natomiast oficjalnie potwierdzała chęć przejęcia sieci kablowej Aster. Polski operator narodowy operował na liczącej kilkadziesiąt tysięcy gniazdek abonenckich sieci kablowej, którą w 2003 r. sprzedał Multimediom Polska, jako nie związaną wedle ówczesnych analiz z podstawową działalnością telekomu.