Choć cloud computing to jeden z najgorętszych tematów na  rynku technologii,  to mniej niż jedna czwarta europejskich użytkowników komputerów przyznaje, że korzysta z usług w chmurze – podaje Business Software Alliance.

W badaniu przeprowadzonym wśród niemal 4 tys. użytkowników komputerów w dziewięciu krajach Unii Europejskiej1, tylko 24 procent ankietowanych odpowiedziało, że korzysta z aplikacji w chmurze takich jak poczta elektroniczna czy edytor tekstu, podczas gdy średnia światowa wynosi 34 procent. Co więcej, zdecydowana większość europejskich użytkowników komputerów nie zna technologii cloud computingu: 65 procent twierdzi, że nigdy o niej nie słyszało lub zna ją tylko z nazwy.

Dane europejskie pochodzą z szerszego badania użytkowników komputerów na całym świecie przeprowadzonego w tym roku dla BSA przez Ipsos Public Affairs.  Wyniki badania pokazują, że znajomość technologii cloud computingu jest znacznie zróżnicowana na rynku europejskim. W Wielkiej Brytanii i Grecji przeciętnie co czwarty użytkownik komputerów wykazuje się jej znajomością (odpowiednio 28 i 24 procent), zaś we Francji co dziesiąty (10 procent). W Polsce, mimo iż 25 procent użytkowników komputerów odpowiedziało, że korzysta z technologii cloud computingu, to jednak tylko 9 procent stwierdziło, że zna się na niej bardzo dobrze lub dobrze. Aż 91 procent polskich użytkowników komputerów przyznało, że nigdy nie słyszało o tej technologii, zna ją tylko z nazwy lub wie mało na jej temat.