Ericsson poinformował o uruchomieniu w Korei Południowej i Stanach Zjednoczonych przy wykorzystaniu jego technologii pierwszych na świecie komercyjnych połączeń głosowych w sieci LTE (voice over LTE — VoLTE). Wcześniej operatorzy telekomunikacyjni wykorzystywali sieci LTE tylko do transmisji danych, a do świadczenia usług głosowych były używane sieci 2G i 3G. VoLTE umożliwia użytkownikom smartfonów LTE jednoczesne korzystanie z usług przesyłania głosu i danych w sieciach LTE.

Usługi VoLTE zostały uruchomione w Korei Południowej przez firmy SK Telecom i LG U+ (największego i trzeciego co do wielkości operatora telekomunikacyjnego w tym kraju) oraz w Stanach Zjednoczonych przez MetroPCS.

Technologia VoLTE umożliwi klientom tych sieci wykonywanie połączeń głosowych klasy operatorskiej w jakości HD i połączeń wideo oraz korzystanie z nowych usług telekomunikacyjnych za pomocą smartfonów LTE. Pozwoli to operatorom wprowadzać nowe usługi w połączeniu z  mobilną komunikacji szerokopasmowej.

Usługi te wykorzystują zwykły numer telefonu komórkowego (MSISDN, czyli Mobile Subscriber Integrated Services Digital Network), a VoLTE wprowadza telefonię operatora do szerokopasmowej mobilnej sieci IP. Ericsson podkreśla, że technologia VoLTE charakteryzuje się m.in. większą efektywnością spektralną w porównaniu z przesyłaniem głosu w sieciach 2G lub 3G, co pozwala lepiej wykorzystywać zasoby radiowe w mobilnej komunikacji szerokopasmowej.