Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej wypracowała wstępny model wspólnych zakupów licencji na nadawanie programów telewizyjnych we własnych pakietach programowych.

– Na starcie ISP zupełnie nie znali rynku telewizyjnego, jeżeli chodzi o stawki programowe. Dzięki wspólnym negocjacjom, są w stanie zaoferować bardzo tani pakiet w cenie 25 złotych dla klienta, jednocześnie zachowując odpowiednią marżę na produkcie. Stosując oferty dostawców telewizyjnych w tzw. „umowach trójstronnych”, praktycznie nie było możliwości na wypracowanie marży i zysków – mówi Arkadiusz Binder, członek zarządu KIKE.

EVIO Sp. z o.o. będzie reprezentować operatorów wobec nadawców i brokerów. Listy intencyjny o uczestnictwie w projekcie podpisało do tej pory kilkunastu ISP a drugie tyle zadeklarowało wolę podpisania (w Izbie jest 236 podmiotów). W perspektywie jest jest porozumienie z ok. 30 nadawcami oferującymi łącznie ok. 170 kanałów TV. Opracowano zarys wspomnianego wyżej pakietu podstawowego zawierającego 71 kanałów (w tym 8 HD).

Projekt przewiduje wspólne negocjacje stawek programowych dla uczestników, ale indywidualne zawierania umów z nadawcami lub ich reprezentantami.