Policjanci w Obornikach (woj.wielkopolskie) zatrzymali trzech mężczyzn, którzy przez rok czasu dokonali niemal 20 kradzieży linii telekomunikacyjnych. Straty jakie poniosły poszkodownia operatorzy telekomunikacyjni z tego tytułu można szacować na kilkaset tysięcy złotych. Sprawcy mogą oni trafić nawet na 5 lat do więzienia

W minionym tygodniu oborniccy policjanci zatrzymali jednego ze sprawców kradzieży linii telekomunikacyjnej w miejscowości Dąbrówka Ludomska. Kilka godzin później zatrzymani zostali dwaj kolejni uczestnicy tej kradzieży. Sprawcami okazali się mieszkańcy gminy Ryczywół w wieku 19., 26., i 30. lat. Jak się okazało w toku prowadzonego postępowania mężczyźni ci przez ostatni rok dokonali około 18 kradzieży przewodów telekomunikacyjnych. Straty wyniosły kilkaset tysięcy złotych.

Kradzieże kabli telefonicznych jest ogromnym problemem dla operatorów telekomunikacyjnych. Tylko firma Orange Polska w 2011 roku odnotowała 10 tysięcy takich przypadków w całym kraju.

W sierpniu tego roku z inicjatywy Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Urzędu Regulacji Energetyki oraz Urzędu Transportu Kolejowego podpisano Memorandum w sprawie współpracy na rzecz przeciwdziałania zjawisku kradzieży i dewastacji infrastruktury. Celem Memorandum jest podjęcie i prowadzenie wspólnych działań zmierzających do ograniczenia i przeciwdziałania kradzieżom i dewastacji urządzeń infrastruktury technicznej, przewodów oraz urządzeń telekomunikacyjnych, energetycznych i kolejowych.