Austriacki Hutchison sprzeda swoje zasoby w paśmie 2,6 GHz, aby uzyskać zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie konkurencyjnego Orange’a – informuje Agencja Reutera, powołując się na nieoficjalne źródła.

Wedle jej informacji Hutchison zaproponował, a Komisja obecnie rozważa, sprzedaż swoich zasobów w paśmie 2,6 GHz nowemu graczowi, który uruchomiłby hurtową sieć LTE. Prawdopodobnie transakcja musiała by zapewnić należącej do Hutchisona sieci 3 nieprzerwaną ciągłość działania sieci LTE na której od jesieni zeszłego roku operator świadczy usługi. Poza tymi zasobami 3 korzysta z własnej sieci 3G w zakresie 2,1 GHz oraz z roamingu GSM w sieciach A1 i T-Mobile.

Nawet po połączeniu z Orangem sieć 3 pozostanie najmniejszą na austriackim rynku mobilnym (ok. 3,5 mln użytkowników) wobec A1 (ok. 5,2 mln) i T-Mobile (ok. 3,9 mln). Komisja zażądała od operatora koncesji w zamian za aprobatę dla przejęcia, argumentując, że wzmocniony Hutchison (o abonentów i nowe zasoby radiowe) mógłby zrezygnować z polityki ostrej konkurencji cenowej i tym samym doprowadzić do wzrostu stawek na usługi mobilne w Austrii.

Hutchison uzgodnił z grupą France Telecom przejęcia Orange Austria za 1,3 mld euro w lutym bieżącego roku.