W Dubinach w woj. podlaskim zostały oddane do użytku dwa odcinki wyremontowanych dróg wojewódzkich Nowosady – Hajnówka oraz Zwodzieckie – Nowosady wraz z kanałem technologicznym. Stanowi on pierwszy fragment infrastruktury pasywnej sieci szerokopasmowej Polski Wschodniej w województwie podlaskim.

  –  Jest to pierwszy kanał nie tylko w naszym województwie, ale w całej Polsce Wschodniej. Jestem przekonany, że w 2015 roku doprowadzimy do szczęśliwego finału i mieszkańcy będą mieli ten luksus, że będą mogli korzytać z internetu szerokopasmowego w sposób nieograniczony. – podkreślał marszałek Jarosław Dworzański.

Wykonany kanał technologiczny ma długość 5,6 km. Urząd Marszałkowski zakłada, że w trakcie budowy oraz przebudowy dróg wojewódzkich – powstanie ponad 100 km kanałów teletechnicznych, a łącznie w województwie podlaskim  będzie ich ponad 1800 km oraz 181 węzłów sieci. Znacznie zwiększy się dostępność do usług szerokopasmowych w naszym regionie.

Realizacja projektu SSPW w woj. podlaskim ma kosztować około 250 mln zł, dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniesie około 174 miliony złotych. Sieć ma powstać do końca września 2015 roku.