92 lata na optyczny switch-over w Europie

Publikacja: 23.11.2012 11:00

Tyle, bez dodatkowych narzędzi stymulujących, zajmie modernizacji sieci telekomunikacyjnych w Europie do technologii światłowodowej – wynika z raportu Financing Stimulus for FTTH, jaki na zlecenie FTTH Council przygotowała firma doradcza Ventura Team.

Według jej wyliczeń całkowita modernizacja europejskich sieci telekomunikacyjnych do standardu FTTH wymaga 261 mld euro, podczas gdy dzisiaj roczny CAPEX operatorów na sieci światłowodowe wynosi ok. 3 mld euro. Dzisiaj operatorzy nie mają wielkiej motywacji do inwestycji w FTTH, dopóki sieć miedziana wciąż generuje wysokie przepływy pieniężne.

Raport punktuje siedem kluczowych dla stymulacji FTTH spraw:

1) Ustalenie jasnych, przejrzystych a przede wszystkim długoterminowych relacji na hurtowym rynku udostępniania pętli lokalnej. Z jasnymi zasadami współpracy i konkretnymi sankcjami za ich niedotrzymywanie.

2) Geograficzne zróżnicowanie cen usług operatorów regulowanych, które umożliwi im zwiększenie inwestycji w FTTH w ramach standardowego CAPEX na utrzymanie sieci.

3) Publiczne wsparcie dla budowy sieci w obszarach tzw. białych i szarych plam o niedostatku infrastruktury telekomunikacyjnej.

4) Ustalenie struktury cen usług hurtowych na korzyść linii optycznych w ramach przejrzystego, długoletniego planu regulacyjnego.

5) Wykorzystanie przychodów ze świadczenia usługi powszechnej na rzecz budowy sieci FTTH i nałożenie adekwatnego ciężaru na operatorów sieci kablowych i innych dużych graczy na rynku telekomunikacyjnym.

6) Rezygnacja ze zwykłych subsydiów do budowy sieci na rzecz wspieranych publicznie komercyjnych instrumentów finansowych, w tym utworzenie kilku konkurujących organizacji, które pomogłyby kierowac komercyjne finansowanie do budowy sieci FTTH.

7) Wsparcie lokalnych, w tym społecznych, inicjatyw do budowy infrastruktury na terenach słabo zurbanizowanych.

Według analityków Ventura Team zastosowanie tych zasad pozwoliłoby potroić roczny CAPEX na sieci FTTH i skrócić czas „optycznego przełączenia” do 25 lat.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu