Przegląd prasy – poniedziałek 26 listopada

Publikacja: 26.11.2012 06:29

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Koniec kodowania sportu

Sylwia Czybkowska

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji pracuje nad specjalną listą wydarzeń „o zasadniczym znaczeniu społecznym”, które będą musiały zostać pokazane na otwartej antenie. Rada zajęła się sprawą po mocno kontrowersyjnej decyzji pokazania meczów polskiej reprezentacji piłki nożnej z Czarnogórą i Mołdawią tylko w systemie PPV, czyli za dodatkową opłatą. Taka decyzja zapadła po tym, jak właściciel praw do transmisji firma Sportfive nie porozumiała się z TVP co do opłaty za retransmisję. Zarówno na Sportfive, jak i na telewizję publiczną posypały się gromy ze strony kibiców, ale także skargi do Krajowej Rady i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=431654 (d

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

TVN, Agora i Cyfrowy Polsat łapią oddech

Elżbieta Lemańska

Miniony tydzień akcjonariusze giełdowych spółek mediowych mogą zaliczyć do udanych – subindeks. WIG-Media wzrósł o 6 proc. i był to najlepszy rezultat na warszawskim parkiecie. Akcje Agory, TVN oraz Cyfrowego Polsatu drożały, dając inwestorom godziwy zysk sięgający nawet kilkunastu procent. Wartość rynkowa TVN zwiększyła się w ubiegłym tygodniu o 12 proc., Agory – o 7 proc., a Cyfrowego Polsatu 5 proc. Skąd ten nagły przypływ optymizmu wśród krajowych inwestorów? – Przyczyną ostatnich zwyżek jest po prostu zwiększenie sentymentu do tych spółek, bo nic szczególnego się w nich w ostatnim czasie nie wydarzyło.

http://www.parkiet.com/artykul/34,1293195-Tydzien-wzrostow-w-mediowych-grupach.html

[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]

Orange oprotestował decyzję UKE

Magdalena Wierzchowska

Regulator opublikował decyzję, która ma wesprzeć budowę sieci światłowodowych. Operator mówi o wywłaszczeniu.UKE wydał długo oczekiwaną przez rynek decyzję o dostępie do kanalizacji kablowej TP.— Zmiany w ofercie ramowej są dużym krokiem naprzód, jeśli chodzi o rozwiązanie problemu dostępu do kanalizacji TP na potrzeby realizowanych przez samorządy projektów unijnych — mówi Paulina Brencz z Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej, podkreślając, że spółka od wielu miesięcy nie może się dogadać z TP co do zasad współpracy. Orange oprotestował decyzję UKE. „Regulator nie uwzględnił w niej zastrzeżeń TP ani też zastrzeżeń Komisji Europejskiej. TP nie zgadza się z decyzją, uważa ją za krzywdzącą i odwoła się od niej” — napisał w komunikacie Wojciech Jabczyński, rzecznik grupy Orange.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=137022# (dostęp płatny)

Fru.pl leci na nowe rynki

Sylwia Wedziuk

Zwykle młodzi Polscy przedsiębiorcy w pierwszej kolejności ze swoim biznesem ruszają na rodzimym gruncie, a dopiero potem nieśmiało zastanawiają się nad zagranicą. A twórcy Fru.pl, portalu oferującego platformę do rezerwacji biletów, hoteli i wynajmu aut przez internet, od zagranicy zaczęli. Wyszło im to na dobre. Pomysł na serwis dla podróżnych to nic nowego, a mimo to rumuński portal Vola.ro, drugi rok z rzędu zajął podium rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznie innowacyjnych w Europie Środkowej „Deloitte Technology Fast 50 CE”. W ciągu pięciu lat (od 2007 do 2011 r.) odnotował wzrost przychodów rzędu 17 323 proc., a w samym 2011 r. niemal trzykrotny. Zgarnął już 30 proc. tamtejszego rynku. Fru.pl, jego młodszy o pół roku polski brat, uplasował się na piątym miejscu w podkategorii „Wschodzące Gwiazdy” w tym samym konkursie. Wzrost przychodów w ciągu trzech lat sięgnął 285 proc.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=137046# (dostęp płatny)

PayPal stracił 3,5 mln GBP przez hakerów

TR

Ataki aktywistów grupy Anonymous kosztowały PayPal, spółkę obsługującą transakcje internetowe, blisko 3,5 mln GBP. PayPal znalazł się na celowniku hakerów, po tym jak spółka odmówiła prowadzenia transakcji dla portalu Wikileaks, społecznościowej sieci znanej z ujawniania m.in. tajemnic państwowych. W 2010 r. PayPal odmówił przyjęcia funduszy przeznaczonych dla wspierającej Wikileaks fundacji Wau Holland. „Haktywiści” Anonymousa w odwecie kilkakrotnie zaatakowali platformę. Po jednym z ataków 100 pracowników eBay’a, właściciela PayPala, przez trzy tygodnie pracowało nad przywróceniem bezpieczeństwa serwisu.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=137080# (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Trzeba chronić dzieci w wirtualnym świecie

Barbara Szymańska

Europosłowie chcą, aby zgoda rodziców na przetwarzanie danych osobowych dzieci poniżej 13 lat była obowiązkowa. Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie bezpieczeństwa dzieci w Internecie. Wzywa państwa UE do działań chroniących przed zagrożeniami w sieci, np. pornografią, cyberprzestępczością. Europosłowie wskazują, że trzeba chronić małoletnich przed agresywnymi reklamami internetowymi czy marketingiem szkodliwych substancji. Inne propozycje to obowiązkowa zgoda rodziców na przetwarzanie danych dzieci w wieku poniżej 13 lat, opracowanie elektronicznego systemu weryfikacji wieku czy zwiększenie skuteczności tzw. procedury zgłaszania i usuwania nielegalnych treści na portalach. Podkreślają, jak ważna jest nauka bezpiecznego korzystania z Internetu.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1172213_Trzeba_chronic_dzieci__w_wirtualnym_swiecie.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Koniec kodowania sportu

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą