Telekomunikacja, ze średnią wynagrodzenia całkowitego na poziomie 5,2 tys. zł brutto należała do branż, w których poziom płac był w zeszłym roku najwyższy – wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak.

Więcej płacono w 2011 roku jedynie w dziale IT. Tam średnia wynagrodzeń kształtowała się na poziomie 5,5 tys zł brutto. W czołówce najlepiej opłacanych gałęzi znalazły się również ubezpieczenia i bankowość.

Tradycyjnie najwyższe wynagrodzenia otrzymywały osoby pracujące w branży telekomunikacyjnej na terenie Warszawy i całego województwa mazowieckiego (odpowiednio 7,23 tys. zł i 7 tys,. zł) Nieco mniej płacono m.in. we Wrocławiu (6 tys. zł), Gdańsku (5,7 tys. zł) czy Krakowie (5,15 tys. zł).

– Najmniej korzystnie w zestawieniu wypada województwo lubelskie, gdzie średnia wynagrodzenia wyniosła w 2011 roku 2,5 tys. zł  brutto. Jednocześnie było to województwo, w którym wystąpiło najmniejsze zróżnicowanie zarobków w stosunku do stolicy województwa. W Lublinie płacono 2,55 tys. zł, a więc zaledwie 2 proc.więcej niż w województwie lubelskim – komentuje Magdalena Wrzesień, analityk rynku pracy z portalu wynagrodzenia.pl.