FUS: Netię cieszy zmiana art. 139

Publikacja: 27.11.2012 11:57

– Dużą nadzieję budzi w nas znowelizowana ustawa Prawo telekomunikacyjne, które – jak wynika także ze świeżych zapewnień Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej – udostępni do wykorzystania kanalizację teletechniczną nie tylko Telekomunikacji Polskiej – powiedział Mirosław Suszek z zarządu Netii podczas panelu dyskusyjnego trwającej w Warszawie konferencji IX Forum Usług Szerokopasmowych. Dla niego, to jeden z czynników, który będzie rozwijał rynek telekomunikacyjny. Przynajmniej z punktu widzenia operatorów alternatywnych.

Na marginesie, można przypomnieć, że poprawka art. 139 Prawa telekomnikacyjnego była jednym z gorętszych punktów na finiszu prac nad tą ustawą. Wypowiedziała się przeciwko niej m.in. Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, do której należy i jest jednym z prominentnych członków właśnie Netia.

Największy operator alernatywny jdnak stara się obecnie zbalansować rozwój pomiędzy wykorzystaniem dostepu regulowanego do sieci TP, a rozwojem własnej sieci. Niewykluczone, że dostęp do ulokowanej na gęsto zasiedlonych terenach kanalizacji operatorów kablowych mógłby stanowić dla niego nowe pole rozwoju.

– Warto zauważyć 70-80 proc. kanalizacji w dyspozycji UPC jest dzierżawiona od TP. Oznacza to, że kanalizację jako taką mogłaby budować TP, a nie koniecznie my – kontestował Janusz Nowak z zarządu UPC Polska, uczestnik tego samego panelu, tezę jaką postawił Mirosław Suszek.

Opertorzy alternatywni, za pośrednictwem swoich izb gospodarczych, wyrażali obawę, że nowy zapis w PT daje prezesowi UKE zbyt dużą dowolność w określaniu dostępu do kanalizacji poszczególnych telekomów. UKE natomiast obiecuje rozpoczęcie na początku przyszłego roku konsultacji modelu działania tego przepisu.

rpkom.pl jest partnerem medialnym konferencji IX Forum Usług Szerokopasmowych

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu