W 2013 r. platformy mobilne i usługi świadczone w chmurze będą częstym celem ataków cyberprzestępców – prognozuje firma Symantec i przewiduje, że będzie to jedno z pięciu głównych zagrożeń dla użytkowników internetu w przyszłym roku.

Według Symanteca świadczy o tym szybki rozwój szkodliwego oprogramowania na system Android.

Dodatkowo w miarę rozpowszechniania się technologii eWallet, stanie się ona jeszcze jedną platformą, którą hakerzy będą starali się wykorzystać. Urządzenia mobilne będą jeszcze cenniejsze, ponieważ operatorzy telekomunikacyjni i sklepy detaliczne coraz powszechniej zaczną przechodzić na płatności mobilne. Przestępcy będą używać szkodliwego oprogramowania do przechwytywania informacji dotyczących płatności od użytkowników w sklepach. Niektóre systemy płatnicze są często używane przez osoby niezorientowane w kwestiach technicznych i mogą mieć luki umożliwiające kradzież informacji.

Rok 2013 będzie również wyzwaniem dla mobilnej infrastruktury SSL. Jak podkreślają eksperci Symanteca wzrost popularności systemów mobilnych spowoduje jej duże obciążenie i uwidoczni kluczową kwestię – ruch internetowy na przeglądarkach w urządzeniach mobilnych nie jest objęty właściwymi certyfikatami SSL. Co gorsza, duża część tego ruchu internetowego jest obsługiwana przez niezabezpieczone aplikacje, które niosą ze sobą dodatkowe zagrożenia, takie jak ataki typu „man-in-the-middle”.