Operator narodowy rozpoczął rozbudowę sieci magistralnej, która ma obsłużyć ruch ze światłowodowej sieci dostępowej, do budowy której także przymierza się Telekomunikacja Polska. Przypomnijmy, że operator – nie bez inspiracji ze strony Urzędu Komunikacji Elektronicznej – zapowiedział uruchomienie w Warszawie sieci FTTH o zasięgu 70 tys. gospodarstw domowych.

Sieci FTTH na razie nie obejmują regulacje rynkowe (ściślej ujmując: obowiązku świadczenia usługi BSA) i TP nie ma szczególnego obowiązku udostępniania jej konkurencyjnym operatotom. Ten aspekt jest do wielu miesięcy elementem targów i dyskusji pomiędzy operatorami i regulatorem rynku.

– Fakt, że na tych obszarach nie wprowadzono regulacji FTTH, na pewno zachęcił Orange Polska do inwestycji w światłowody – przyznają przedstawiciele TP.

Z jednej strony rynek FTTH nie został jeszcze uregulowane (choć trwają prace UKE nad tym), a z drugiej strony w ogóle planowane jest uwolnienie niektórych rynków lokalnych (m.in. warszawskiego) spod części obowiązków regulacyjnych. Sprawy tej jednak nie są jeszcze przejrzyście uregulowane i przedmiotem dyskusji UKE z Komisją Europejską.

Usługi TP w warszawskiej sieci FTTH mają wystartować w przyszłym roku.