ITU przewiduje, że w I połowie przyszłego roku branża komórkowa odnotuje 7-miliardową kartę SIM w jednej z działających na świecie sieci. Statystycznie mobilnych subskrypcji będzie wtedy tyle, ilu mieszkańców całej planety, a nominalne nasycenie sięgnie 100 proc.

Na koniec tego roku natomiast średnia penetracja wyniesie 96 proc. przy czym w krajach zamożnych 128 proc., a w rozwijających się 89 proc. Co ciekawe, ITU przewiduje, że w tym roku kraje byłego Związku Radzieckiego (CIS) zanotują najwyższy poziom penetracji na poziomie 170 proc. przed Europą i obydwiema Amerykami. ITU zapewnia, że nie ma tu pomyłki, i że ten region rośnie bardzo szybko od 2009 r. Wysoka nominalna penetracja związana jest z dużą popularnością usług pre-paid w tym regionie.

Wedle ITU liczba mobilnych dostępów do internetu wyniesie na koniec br. roku 2,1 mld. Od 2007 r. ten rynek urósł prawie 8-krotnie. Średnia roczna stopa wzrostu (CAGR) wynosi 40 proc., co czyni z niego najszybciej rosnący segment całego rynku teleinformatycznego. W Europie na koniec br. ma być – wedle prognozy ITU – 460 mln użytkowników mobilnego dostępu.

ITU szacuje, że dzisiaj na całym świecie 2,7 mld osób korzysta z dostępu do internetu. W skali globalnej do tych usług podłączonych jest łączami stacjonarnymi 750 mln gospodarstw domowych (41 proc. wszystkich).

ITU: ICT Facts nad Figures 2013