Przegląd prasy – wtorek 4 czerwca

Publikacja: 04.06.2013 08:30

Inteligentne liczniki a prywatność odbiorców

Mariusz Swora, adwokat, prezes URE w latach 2007–2010

Wdrażaniu inteligentnych liczników i inteligentnych sieci, choć problem zdawałoby się jest czysto techniczny, towarzyszy ożywiona dyskusja w mediach. Nie jest to zresztą wyłącznie polski fenomen. Burzę wokół inteligentnych liczników rozpoczęli Amerykanie, prowadząc nawet akcje protestacyjne przeciwko ich montażowi. W Europie, co pewnie jest kwestią kulturową, kwestia prywatności, poza Holandią, nie była jednak stawiana na ostrzu noża. Nie oznacza to, że problemu nie ma.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=450925 (dostęp płatny)

Pogromcy mitów: co zrobić z zepsutą komórką?

Piotr Miączyński, Leszek Kostrzewski

Sieć komórkowa umywa ręce, odsyłając klienta do naprawy w ramach gwarancji. A serwis umywa ręce, twierdząc, że na bezpłatną naprawę nie pozwalają mu wytyczne producenta. Co zrobić? – W moim iPhonie 4S kupionym na Allegro zepsuł się mechanizm wysuwania tacki sim. Serwis odmówił naprawy z uwagi na pęknięcie obudowy z tyłu. Nie było ono nawet wynikiem upadku, ponieważ nie było żadnych innych śladów – skarży się do nas czytelnik. To jeden z dziesiątek podobnych listów, które dostaliśmy, od kiedy kilka dni temu zaczęliśmy pisać o naprawach komórek. Dziś odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,14032213,Pogromcy_mitow__co_zrobic_z_zepsuta_komorka_.html#ixzz2VDvr5PrK

Producenci PC-ów w kontrofensywie

JB

Przyparci do muru przez zalew przenośnych urządzeń producenci komputerów osobistych i ich partnerzy przygotowują kontrofensywę. O jej powodzeniu mają zdecydować dwa rodzaje broni – niższe ceny i mniejsze zużycie energii. Spółki biorące w tym tygodniu udział w wielkiej imprezie handlowej na Tajwanie – Computex – chcą odzyskać pieniądze jeszcze niedawno wydawane przez konsumentów na ich sprzęty, które teraz zostały przeniesione na smartfony i tablety. Sposobem ma być wyposażenie PC w więcej funkcji, teraz dostępnych w urządzeniach przenośnych, i obniżenie cen.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/745815_Producenci_PC-ow_w_kontrofensywie.html (dostęp płatny)

„Czas realizować zyski z TP”

KZ

Analitycy Concorde Securities obniżyli rekomendację dla akcji TP do „zgodnie z wagą w benchmarku” z „przeważaj”. Specjaliści zwracają uwagę, że od wydania przez nich poprzedniej rekomendacji kurs telekomu urósł o 24 proc. „Po takim rajdzie potencjał dalszej zwyżki jest już ograniczony” — uważają analitycy Concorde. Jak podkreślono, akcje spółki wciąż są notowane ze sporym dyskontem do porównywalnych spółek, ale różnica nie jest na tyle atrakcyjna, by utrzymywać rekomendację „przeważaj”.

http://www.e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=147578# (dostęp płatny)

Microsoft zetnie ceny systemu Windows RT

WST

To niemal desperacki krok rynkowego potentata, który przespał rewolucję technologiczną w tym segmencie rynku. Teraz chce odzyskać stracone pole, pozyskując większą liczbę producentów sprzętu, którzy wyposażą swoje urządzenia w ten system. Po roku od pojawienia się pierwszych urządzeń z Windows RT, które miały podgryźć dominujące na wycenianym na 64 mld USD rynku tabletów systemy Apple’a i Google’a, Microsoft może mówić o porażce. Światowi dostawcy i producenci sprzętu, np. HP czy HTC, unikają Windows RT, zaś jego udział w globalnym rynku wynosił w I kw. mniej niż 1 proc., podczas gdy w przypadku Apple’a sięgał 40 proc.

http://www.e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=147595# (dostęp płatny)

Przepis na sukces aplikacji mobilnej

MBE

Technopark Kielce zaprasza przedsiębiorców, studentów i wszystkich zainteresowanych najnowszymi technologiami na kolejne już spotkanie z cyklu Show Room. Tym razem będzie poświęcone aplikacjom mobilnym. W wydarzeniu, które odbędzie się 14 czerwca, wezmą udział eksperci zajmujący się projektowaniem takich aplikacji. Będzie można równieżporozmawiać z przedstawicielami firmy Google Polska. Podczas spotkania będzie mowa m.in. o tym, jak analizować statystyki stron mobilnych, aplikacji i kampanii internetowych, na co zwrócić uwagę przy wyborze systemu operacyjnego, podczas projektowania aplikacji mobilnej czy jak zaprojektować użyteczny interfejs.

http://www.e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=147548# (dostęp płatny)

Nie chcemy być telewizją

Magdalena Lemańska

Jesteśmy portalem społecznościowym – przekonuje Maciej Sojka z kierownictwa YouTube. Z raportu amerykańskiej firmy Pew Research Center’s wynika, że YouTube zaczyna być konkurencją dla telewizji. Chcecie jej zagrażać? Bo w gruncie rzeczy YouTube to taki wielki cyfrowy śmietnik ze zbieraniną różnych treści. Maciej Sojka: Jesteśmy gigantyczną biblioteką, a nie śmietnikiem. Na śmietniku znajdujemy popsute rzeczy, a u nas się nic nie psuje. Wszystko jest poukładane, uporządkowane i leży na półkach. Rzeczywiście jest na nich wszystko, bo globalnie do YouTube trafia ok. 100 godzin nowych materiałów na minutę, a więc dziennie to więcej materiału wideo, niż wszystkie główne amerykańskie stacje telewizyjne wyemitowały w ciągu trzech ostatnich lat.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1190801-Nie-chcemy-byc-telewizja.html#.Ua16C5wzKtY (dostęp płatny)

Preferencja dla mieszkaniówki nie dotyczy zewnętrznych instalacji

OLAT

Poszerzony skład Izby Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego rozstrzygnął wątpliwości co do zakresu stosowania preferencyjnej stawki VAT dotyczącej tzw. obiektów budownictwa mieszkaniowego. Sędziowie uznali wczoraj, że obniżony VAT nie może mieć zastosowania do robót wykonywanych w takich obiektach poza budynkiem. Chodzi o opodatkowanie robót poza bryłą budynków mieszkalnych, dotyczących takich instalacji, jak przyłącza gazowe, pompy ciepła, kanalizacja itp.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1190843-Preferencja-dla-mieszkaniowki–nie-dotyczy-zewnetrznych-instalacji.html#.Ua17RpwzKtY (dostęp płatny)

Inteligentne liczniki a prywatność odbiorców

Mariusz Swora, adwokat, prezes URE w latach 2007–2010

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy