Chorwacki operator komórkowy z grupy Telekom Austria zdecydował się na przejęcie trzech sieci telewizji kablowej: OKI, Kabelska televizija Šibenik i Metronet. Te transakcję przyniosą mu łącznie 6,5 tys. nowych abonentów w sieci stacjonarnej. Warunków finansowych transakcji strony nie podały.

VIPnet jest drugim co do wielkości operatorem komórkowym w Chorwacji (1,9 mln klientów), kontrolującym 38 proc. rynku mobilnego (największą siecią jest należący do grupy Deutsche Telekom Hrvatski Telekom). Zakup trzech powyższych sieci kablowych nie był pierwszą tego typu transakcją.

VIPnet rozpoczął ekspansję na stacjonarnym rynku w 2011 r., przejmując największą chorwacką sieć kablową B.net za 93 mln euro. Na koniec ubiegłego roku operator obsługiwał ponad 160 tys. stacjonarnych linii abonenckich (o 20 tys. więcej niż w roku poprzednim), a jego sieć obejmowała 18 proc. gospodarstw domowych w Chorwacji.

Jedna linia stacjonarna dawała telekomowi na koniec 2012 r. 24 euro średniego miesięcznego przychodu (ARPL) wobec 12,5 euro średniego miesięcznego przychodu z jednej karty SIM (ARPU).