Rynek MNP w 2013 roku: P4 jednak bez miliona

Publikacja: 08.01.2014 17:00

1,535 mln numerów komórkowych przenieśli z sieci do sieci Polacy w 2013 roku – wynika z szacunków rpkom.pl na podstawie danych zbieranych przez operatorów. To wynik o 22 proc. wyższy niż w 2012 roku, ale słabszy niż prognozowaliśmy porównując dane za jedenaście miesięcy ub.r.

Nie spełniły się plany P4, operatora sieci Play, który celował w 1 mln pozyskanych numerów. W sumie w ub.r. do tego operatora przeniesiono jednak niewiele mniej numerów, bo 891,3 tys. Uwzględniając odejścia użytkowników najmłodsza mobilna sieć w kraju zdobyła dzięki możliwości przeniesienia telefonu 751,5 tys. użytkowników.  Udział telekomu w rynku MNP wyniósł w ub.r. nieco ponad 58 proc.

Drugie pod tym względem było komórkowe ramię Orange Polska, którego udział w ogólnej liczbie przeniesionych numerów wyniósł nieco ponad 20 proc. Do sieci operującej pod dwiema markami: Orange i Nju Mobile przeniesiono w ub.r. 317,5 tys. numerów. Jednak nadal liczba odchodzących do konkurentów klientów była wyższa i bilans zmian w związku z tym ujemny (minus 125,4 tys. numerów).

Do sieci Plus przeniesiono w ub.r. niecałe 139 tys. numerów, a zabrano blisko 430 tys. (bilans to minus 290,3 tys. numerów).

Ostatnia sieć – T-Mobile Polska – przekonała do przeniesienia telefonu klientów dysponujących 175 tys. numerami, ale też opuściło ją na rzecz konkurencji najwięcej użytkowników, bo ponad 326 tys.

Spośród wirtualnych operatorów najlepiej na rynku MNP pod względem liczby pozyskanych numerów radziła sobie Virgin Mobile, która przyjęła ponad 8 tys. numerów i miała dodatni bilans na poziomie 5 tys.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu