Świeże dane: postępy konkurentów Solorza-Żaka w budowie LTE

Publikacja: 13.01.2014 16:41

Liczba nadajników modernizowanej sieci Orange Polska w Warszawie i Trójmieście po zakończonej modernizacji powiększyła się o 60 proc., a w zasięgu usługi LTE operatora jest 16 proc. populacji kraju – informuje rzecznik firmy na korporacyjnym blogu.

„Właśnie zakończyliśmy prace w Warszawie i w Trójmieście. Mamy teraz w tych miastach o ponad 60 proc. więcej nadajników.  W praktyce gotowe są też gminy wokół obydwu aglomeracji i trwają ostatnie odbiory techniczne. Koniec inwestycji oznacza szybszy internet i lepszy zasięg 3G, zwłaszcza wewnątrz budynków.  Podobnie, jak w innych lokalizacjach, parametry po modernizacji poprawiły się o kilkadziesiąt procent” – podaje Wojciech Jabczyński.

„Jednocześnie nie przestajemy rozwijać  sieci  LTE. W tej chwili w jej zasięgu znajduje się już 16 proc. populacji kraju, a liczba stacji obsługujących tę technologię dochodzi do 900” – informuje.

Zapowiada również nie podając szczegółów, że z LTE niedługo będą mogli korzystać również klienci posiadający smartfony.

W miniony piątek o zakończeniu modernizacji sieci 3G w Warszawie i Trójmieście informował już T-Mobile Polska, partner Orange w joint venture Networks!. Kontrolowany przez Deutsche Telekom operator nie komunikuje jednak nadal zasięgu sieci LTE, choć należy zakładać, że jest podobna jak u partnera w pomarańczowych barwach.

Zasięgu liczonego w procentach populacji lub powierzchni kraju uruchomionej komercyjnie sieci LTE nie ujawnia również P4, operator sieci Play.

Na podstawie aktualnej liczby pozwoleń radiowych dla nadajników LTE 1800 operatorów komórkowych można zgadywać, że sieć 4G operatora Play ma większy zasięg niż ta budowana przez wspomnianych wyżej konkurentów.

Według stanu na 10 stycznia 2014 r., liczba pozwoleń LTE 1800 w posiadaniu P4 wynosiła 1836, Orange – 1330, a T-Mobile – 1376. Najwięcej pozwoleń radiowych w tym zakresie miał nadal Mobyland, z grupy Polkomtela (5149).

Jak widać po Orange i T-Mobile, liczbą działających nadajników może być o kilkadziesiąt procent (w ich przypadku jest to 30 proc.) mniejsza niż liczba pozwoleń na ich uruchomienie.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu