Minister Rafał Trzaskowski o priorytetach – „GW”

Publikacja: 15.01.2014 09:37

– Nie możemy przyjąć regulacji, które doprowadzą europejskie firmy do plajty. W ten sposób pozbawilibyśmy Amerykanów konkurencji. To droga donikąd. Powinniśmy raczej rozmawiać o europejskich firmach internetowych i europejskiej „chmurze”, by europejskie dane przechowywano na europejskich serwerach – mówi w opublikowanym dziś wywiadzie udzielonym „Gazecie Wyborczej” minister cyfryzacji i administracji, Rafał Trzaskowski.

Pytany przez „GW” o główne cele na swoją kadencję w resorcie odpowiada:

– Pewne sprawy uda mi się zamknąć, inne wprawić w ruch. Rząd przyjął właśnie strategiczne plany cyfryzacji na lata 2014-2020 dotyczące upowszechniania się w Polsce połączenia szerokopasmowego i cyfryzacji rządu oraz relacji pomiędzy administracją a obywatelem, na które chcemy wydać w tym okresie ponad 2 mld euro z nowej perspektywy.

Ponad 5 proc. pójdzie na edukację: jak korzystać z komputera, czy jak się poruszać po internecie bardziej świadomie, bo poza korzyściami są zagrożenia, jak choćby te związane z ochroną prywatności – mówi.

O budowie sieci szerokopasmowego Internetu Trzaskowski mówi: – Docelowo chcemy objąć całą Polskę szerokopasmowym dostępem do Internetu. Gdzie się to opłaca zrobi to biznes. Tam, gdzie to nieopłacalne, czyli tam, gdzie zagęszczenie ludności jest najmniejsze, zrobi to państwo odpowiednio motywując biznes.

Gros wypowiedzi szefa MAiC koncentruje się przy tym na prawach obywateli w cyfryzowanym kraju: na ochronie praw osobowych, czy narzędziach ułatwiających dostęp do e-urzędów.

– Państwo musi też ujednolicić swoje serwisy, rozwijając kolejne e-usługi i udoskonalając istniejące.  Mamy wiele instytucji, do których dostep jest cyfrowy, ale do każdej trzeba logować się innym kodem (PIT, ZUS, czy eWUŚ). Chcemy to ujednolicić, żeby obywatele mieli jeden sposób identyfikowania drogą cyfrową. Projektem, który jestem zdeterminowany doprowadzić do pomyślnego końca jest dostarczanie obywatelom czegoś w rodzaju darmowego podpisu elektronicznego, który będą mogli wykorzystać we wszystkich wspomnianych serwisach i nie tylko – mówi Rafał Trzaskowski.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu