Podatek od kabli w kanalizacji: spotkanie w MF 22 stycznia

Publikacja: 16.01.2014 07:17

Na 22 stycznia wyznaczono w Ministerstwie Finansów termin posiedzenia Zespołu ds. Systemu Finansów Publicznych, na którym omawiana będzie kwestia podatku od kabli w kanalizacji – dowiaduje się rpkom.pl.

To nieco wcześniej niż spodziewali się zainteresowani.

Formalnie przedmiotem spotkania będzie m.in. projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym i innych ustaw zaproponowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Polska administracja jest w sprawie kabla i jego klasyfikacji podatkowej podzielona. Gminy są za, województwa przeciwko. Formalnie przyczyną sporu jest kwestia interpretacji czy kabel jest budowlą (nieruchomością), czy też nie jest. Sprawę  próbowała uregulować na dobre „znosząc” podatek od kabla w 2010 r. tzw. Megaustawa, której celem było m.in. usprawnienie inwestycji budowlanych w tym inwestycji związanych z budową sieci telekomunikacyjnych.

Ponieważ mimo wszystko to, czy kabel w kanalizacji teletechnicznej jest nieruchomością czy nie jest bywało w sądach kwestią sporną, MAiC w ramach noweli ustawy o samorządzie gminnym i niektórych innych ustawach dąży do niwelacji rozbieżności interpretacyjnych.

To nie podoba się zainteresowanym. Gminy, którym brakuje pieniędzy na własne (nierzadko pilne, istotne społecznie) projekty i które latami procesowały się z Orange Polska – nie zgadzają się na zmniejszenie wpływów budżetowych i są przeciwne ostatecznemu zniesieniu opodatkowania (w mediach padała kwota 1 mld zł o który ponoć walczą).

Inwestorzy – czyli zarówno firmy prywatne, jak i województwa – chcą zaś bronić efektywności projektów internetowych: notyfikowanych w Komisji Europejskiej sieci szerokopasmowych.

Same notyfikacje, jak wynika z rozmów z ekspertami, raczej zagrożone nie są, ale efektywność ekonomiczna projektów z punktu widzenia jednostek, które je zainicjowały, nowych właścicieli lub partnerów uczestniczących w realizacji planów – zapewne spadnie. Prawdopodobieństwo to sprawia – tak przynajmniej deklarują właściciele projektów sieci – że trudniej będzie znaleźć  np. operatorów infrastruktury.

Dlatego też Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego i jednocześnie szef Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej zaapelował (w grudniu ub.r.) do przedstawicieli samorządów gminnych o wycofanie się z pomysłu objęcia podatkiem od nieruchomości światłowodów umieszczonych w kanalizacji.

„Pragnę w imieniu samorządów województw RP, wyrazić głęboki sprzeciw co do wprowadzenia tego pomysłu” – napisał w liście do minister Elżbiety Bieńkowskiej Jacek Protas. ZWRP broni tym samym interesów województw budujących sieci światłowodowe  w ramach pespektywy finansowej 2007-2013.

„Przez 7 lat zobowiązane będą utrzymywać trwałość projektów. Z utrzymanie tego typu infrastruktury wiążą się duże koszty. Szacuje się, że przy obecnym stanie prawnym aż około 60 proc. kosztów utrzymaniowych sieci szerokopasmowych stanowią różnego rodzaju podatki i opłaty. Dalsze zwiększanie tego typu obciążeń stanowi poważne zagrożenie dla możliwości utrzymania sieci szerokopasmowych i jest przekreślaniem szansy na dalszy rozwój infrastruktury światłowodowej, a w konsekwencji na szybszy rozwój Polski”  – napisał Protas.

„Opodatkowanie budowy i utrzymania sieci jdest pomysłem krótkowzrocznym i katastrofalnym. Najwyższa pora zdać sobie sprawę ze skutków proponowanych regulacji”.

Głos w sprawie opodatkowania infrastruktury telekomunikacyjnej zabrała także Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji. PIIT zaproponowała, aby w kwestii podatku od kabli wypowiedział się Zespół Społeczeństwa Informacyjnego przy Komisji Wspólnej Rządu i Samorządy Terytorialnego.

Na 22 stycznia wyznaczono w Ministerstwie Finansów termin posiedzenia Zespołu ds. Systemu Finansów Publicznych, na którym omawiana będzie kwestia podatku od kabli w kanalizacji – dowiaduje się rpkom.pl.

To nieco wcześniej niż spodziewali się zainteresowani.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu