Na tle państw regioniu Europy Środkowo-Wschodniej, Polska znajduje się w czołówce krajów planujących wykorzystanie chmury obliczeniowej – wynika z badania „Branża Teleinformatyczna – Trendy i Wyzwania” zleconym przez firmę Kapsch BusinessCom.  Wzięło w nim udział prawie 900 kierowników działów IT z siedmiu krajów (Austria, Czechy, Polska, Rumunia, Turcja ,Węgry i Słowacja).

Wynika z nich, że już dziś 31 proc. polskich firm korzysta z zasobów informatycznych w chmurze (średnia wszystkich badanych krajów wynosi 27 proc.), a 30 proc. kierowników działów IT w Polsce planuje w ciągu następnych trzech lat przenieść część swoich zasobów informatycznych do chmury obliczeniowej. Ponadto, w tej samej perspektywie czasu, 25 proc. z nich zamierza zakupić systemy zintegrowanej komunikacji (średnia wynosi 22 proc.).

Polska jest także  stosunkowo wysoko w rankingu mobilnego dostępu do aplikacji korporacyjnych przez smartfony czy tablety oraz możliwości zintegrowania własnego urządzenia mobilnego z siecią firmową.  Dziś około 30 proc. polskich firm pozwla pracownikom na korzystanie z własnych smartfonów czy tabletów do wykonywania pracy. To lepiej niż średnia dla regionu, która wynosi 25 proc. W tym zakresie w regionie liderm jest Austria  – 36 proc.