Wyniki Polkomtela i Grupy Cyfrowego Polsatu w 2013 roku [aktualizacja2]

Publikacja: 27.02.2014 09:08

[poprawka dot. EBITDA, komentarz Polkomtela]

Przychody holdingu Metelem, na który składa się głównie Polkomtel, operator sieci Plus spadły w 2013 r.  o 6 proc. do 6,682 mld zł, koszty spadły o 12 proc. do 3,824 mld zł, EBITDA urosła o 3 proc. do 2,86 mld zł, a zysk operacyjny urósł o 36 proc. do 1 mld zł.

„Po zamknięciu 2013 roku dużym powodem do zadowolenia jest stabilna sytuacja finansowa Polkomtelu oraz korzystne refinansowanie zadłużenia.  Spółka utrzymuje przychody na poziomie pozostałych dużych operatorów, jednocześnie wyraźnie dystansując ich pod względem rentowności mierzonej wskaźnikiem EBITDA” – podał Polkomtel w informacji prasowej.

– Po dobrym, 2013 roku czeka nas kolejny, pełen nowych wyzwań i zintegrowanych projektów, z których pierwszy, smartDOM, ujrzał światło dzienne na początku 2014 roku – mówi cytowany w niej Tobias Solorz, prezes Polkomtela.

Wynik netto holdingu obciążonego długiem i jego kosztami był ujemny i strata na tym poziomie wyniosła 317 mln zł – wynika z prezentacji dla inwestorów Cyfrowego Polsatu.

W samym IV kw. ub.r. sieć Plus zanotowała 7-proc. spadek przychodów do 1,65 mld zł, ale wyniki telekomu poprawiły się rok do roku. EBITDA urosła o 1 proc. do 625 mln zł, zysk operacyjny o 40 proc. do 161 mln zł. Strata netto wyniosła 9 mln zł.

Polkomtel zakończył 2013 rok z 14,129 mln aktywnych kart SIM, przy czym 7,4 mln (o 40 tys. mniej niż w grudniu 2012 r.) działało w segmencie post-paid, a 6,729 mln w segmencie pre-paid.

W skali ostatniego kwartału ubiegłego roku oznacza to przyrost całkowitej liczby kart SIM o około 9 tys. wobec stanu na koniec września, przy czym w segmencie post-paid ubytek o 4 tys., a wzrost w segmencie pre-paid.

Grono abonentów dedykowanej mobilnej usługi dostępu do Internetu operatora sieci Plus wyniosło na koniec roku 751 tys., rosnąc o około 37 tys. w ostatnim kwartale ubiegłego roku. W sumie więc grupa Cyfrowego Polsatu 2013 rok zakończyła z 986 tys. abonentów usługi. Z danych Polkomtela wynika przy tym, że licząc razem z użytkownikami pakietów internetowych w smartfonach, klientów mobilnego Internetu sieci Plus było w IV kw. ub.r. 3,3 mln (jako aktywnego klienta telekom liczy takiego, którego miesięczny wykorzystany transfer przekracza 1 MB).

W wynikach Polkomtela widoczny jest pozytywny trend w ARPU z transmisji danych, które w ostatnim kwartale ub.r. wyniosło 9,1 zł, podczas gdy w analogicznym okresie 2012 r. – 7,5 zł.  W całym 2013 r. to ARPU zamknęło się Plusowi w sumie 8,5 zł, podczas gdy w 2012 r. – 7,3 zł.

– Aktywny użytkownik mobilnego Internetu płaci znacznie więcej niż 9,1 zł. Ta liczba to efekt metodologii przyjętej przez operatorów polegającej na tym, że przychody z usługi dzieli się przez całkowitą liczbę klientów firmy – wyjaśniał Dominik Libicki, prezes Cyfrowego Polsatu.

Natomiast całkowite średnie ARPU operatora obniżyło się w ubiegłym roku z 39,5 zł w 2012 r. do 35 zł. ARPU z połączeń wychodzących wyniosło natomiast 31,2 zł, wobec  33,1 zł w 2012 roku.

Libicki nie powiedział, jakiego zachowania rynku komórkowego w Polsce spodziewa się jego firma. – Z powodu synergii, które budujemy, to co mówi o przyszłości konkurencja nie do końca dotyczy naszej grupy – powiedział odpowiadając na pytanie, które założenia – P4 (o 0,5-proc. spadku rynku), czy T-Mobile Polska (o 3-4 proc. spadku) są mu bliższe.

Z kolei pytany o wpływ, jaki na wyniki Polkomtela będzie mieć zmiana głównego partnera roamingu krajowego P4 na T-Mobile Polska powiedział: – Moim zdaniem nie będzie to miało dużego wpływu na wyniki Polkomtela.

Całkowite zadłużenie Polkomtela spada i w IV kw. 2013 r. wskaźnik długo netto do EBITDA telekomu wyniósł 3,5x. Rok wcześniej– 3,9x.

Według Libickiego, ożywienie czeka ofertę DVB-T. – Pracujemy nad dołączeniem do oferty 8 kanałów kolejnych czterech. Klienci w dalszym ciągu szukają tej oferty, choć oczywiście popyt nie jest tak duży, jak wcześniej (w chwili wyłączania telewizji analogowej w Polsce – red.)- mówił prezes Cyfrowego Polsatu.

Libicki powiedział też, że grupa obecnie nie planuje wchodzenia w obszar technologii ADSL. – Zostawiam sobie tu biznesową furtkę: nigdy nie mów nigdy – mówił pół żartem pół serio.

W ten sposób odpowiadał na pytanie o zapisy w umowach z nadawcami, w których istnieje zapis o dystrybucji treści wideo w technologii ADSL.  – To zapisy historyczne. Zostały umieszczone w umowach, gdy startowała platforma Orange, która miała rozprowadzać kontent – powiedział Libicki.

Grupa Cyfrowego Polsatu w całym 2013 r. zanotowała  2,96 mld zł przychodów (wzrost o 6 proc.), 1,05 mld zł EBITDA (wzrost o 1 proc.) oraz 525 mln zł zysku netto (spadek o 12 proc.).

Na koniec 2013 roku Grupa Cyfrowego Polsatu miała 3,535 mln abonentów płatnej telewizji, która przynosiła satelitarnej platformie w IV kwartale ub.r  ARPU w wysokości  49,8 zł miesięcznie w Pakiecie Familijnym (48,2 zł rok wcześniej) i 13,5 zł w Pakiecie Mini (13,4 zł przed rokiem).

Liczba użytkowników mobilnego Internetu Cyfrowego Polsatu urosła w końcu grudnia 2013 roku do 235 tys. (ze 150 tys. rok wcześniej), a Ipla średnio miesięcznie 3,9 mln użytkowników.

Satelitarna platforma odnotowała także 131,6 tys. abonentów telefonii komórkowej, z czego 117 tys. było użytkownikami MVNO, a pozostali skorzystali z cross-promocji realizowanej z Plusem.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu