Rok 2013 zakończył się dla rejestru domeny .pl wynikiem blisko 2,5 mln aktywnych nazw i dzienną liczbą rejestracji wynoszącą ponad 2800 – wynika z raportu instytutu badawczego NASK poświęconego rynkowi nazw domeny .pl za czwarty kwartał ubiegłego roku.

W porównaniu do 2012 roku rejestr urósł o prawie 60 tys. nazw, a zdecydowaną większość jego abonentów stanowili przedsiębiorcy.

Wraz z końcem grudnia 2013 r. polski rejestr liczył 914 tys. abonentów, o blisko 50 tys. więcej niż na koniec roku 2012. Większość z nich, czyli ok. 65 proc. stanowili przedsiębiorcy i organizacje, a 35 proc. osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej.

Z kolei pod względem geograficznym najwięcej, bo 24 proc. nazw było zarejestrowanych na rzecz osób i przedsiębiorców z województwa mazowieckiego, przy czym aż 16 proc. z Warszawy. Na dalszych miejscach z udziałem 11 i 9 proc. znalazły się województwa śląskie i małopolskie.

W rankingu największych rejestrów krajów Unii Europejskiej polski rejestr po raz kolejny utrzymał szóstą pozycję. W czołówce zestawienia nie odnotowano żadnych zmian. Tak jak w roku poprzednim listę otwierają rejestr niemiecki, brytyjski i holenderski, z liczbą rejestracji kolejno ok. 15, 10 i 5 milionów. Przed rejestrem domeny .pl znalazły się także rejestry francuski i włoski.