Prezes UKE o projekcie SPV Orange: zaczekajmy na analizę MAiC

Publikacja: 10.04.2014 12:50

Magdalena Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, odpowiedziała rpkom.pl na pytanie o ocenę pomysłu Orange Polska ws. powołania SPV inwestującego w sieci światłowodowe.

– Po pierwsze cieszę się, że jakaś propozycja jest. Spotkanie w MAiC było drugim z serii związanych z dyskusją z rynkiem na temat ich zaangażowania w wydatkowanie środków z kolejnej perspektywy finansowej. Na pierwszym spotkaniu propozycji nie było żadnych – mówi Magdalena Gaj.

– Jak widzę propozycja SPV pobudziła wiele podmiotów do dyskusji i działania.  To dobrze, bo w ramach konsultacji możemy dojść do wspólnych dobrych wniosków dla Polski – dodaje.

– Co do samej koncepcji SPV, to jest kilka pytań – kto byłby udziałowcem takiej spółki/platformy inwestycyjnej? Z punktu widzenia regulatora najlepszym byłoby aby uczestniczyła w nim jak największa liczba podmiotów. Kolejne pytanie, to czy taka SPV miałaby być jedynym beneficjentem środków europejskich? Tutaj otwiera się z pewnością duże pole do dyskusji z Komisją Europejską, jak i ogrom spraw związanych z konkurencją – wylicza prezes UKE.

– Myślę, że na dzisiaj nie powinniśmy przywiązywać się do żadnego modelu – zaznacza przy tym Magdalena Gaj. – Wiem, że w ministerstwie prowadzone są prace nad opracowaniem najlepszego modelu dla Polski i powinniśmy poczekać na efekty tej analizy – dodaje.

– Jedno jest pewne i niezmienne z mojej perspektywy: z wybudowanej infrastruktury musi mieć możliwość korzystać każdy na równych, transparentnych i nie dyskryminujących warunkach – mówi prezes UKE.

Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?